09.11.2017 14:13 | Son Güncelleme:
AA

Milli Savunma Bakanı Canikli: 11 ayda 2 bin 304 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanı Canikli,"10 Ocak 2017'den itibaren etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü sayısı 2 bin 304. Bu gerçekten bu konuda verilen mücadelenin ne kadar başarılı olduğunu gösteren en güzel sonuçlardan bir tanesi" dedi. Bakan Canikli, son Hakkari saldırısında teröristlerin üzerinde ele geçirilen ABD yapımı AT-4, tanksavar silahına ilişkin fotoğrafları ABD Savunma Bakanı'na verdiği de dile getirdi.

Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı, ikinci gününde devam ediyor.  NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de katılıyor. Oturumun ardından çekilen aile fotoğrafında yer alan Canikli, daha  sonra Romanya Savunma Bakanı Fifor ile görüştü.Toplantının bugünkü gündeminde Afganistan’ın güvenliği ve yapılabilecekler ayrıca DEAŞ’la mücadele konuları yer aldı.

AFGANİSTAN'A İLAVE GÜÇ GÖNDERLEYECEĞİZ

Brüksel'de konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Afganistan konusunda ilave bir muharip  birlik bizim kaydırmamız söz konusu değil. Onun dışında danışman ve bu pozisyonda  ilave katkılarımız olacak. Eğitici, danışman konusunda muharip olmayan  personelimizin gönderilmesi söz konusu olacak. 100'e yakın ilave personel  gönderilmesi... Ama bunlar muharip birlik değil" dedi.  Amerika Savunma Bakanı ile yaptığı görüşmeye ilişkin de bilgi veren Canikli, "Yaptığımız görüşmede burada YPG'nin, PKK'nın Suriye kolu olduğu, aynı yerden  komuta edildiği, aynı terörist havuzundan beslendiğini hem ifade ettik hem de  bunu belgeleriyle, fotoğraflarıyla kendilerine takdim ettik.

O FOTOĞRAFLARI VERDİK

 Sadece Amerika'ya  değil, İngiltere, İspanya, Arnavutluk ve başka ülkelere de hazırladığımız bu  çalışmayı takdim ettik. Orada PYD'nin, YPG'nin; PKK'nın bir kolu, bir unsuru  olduğunu gösteren bütün bilgi, belge, doküman, hepsi var. (Hakkari'deki saldırı)  Özellikle bir tanksavar silahı ile ilgili, AT-4, onun da koalisyonun, Amerika'nın  YPG'ye verdiği silahlardan olduğunu düşündüğümüzü fotoğraflarıyla birlikte  paylaştık. En net şekilde, tartışmasız şekilde" ifadesini kullandı. 

Milli Savunma Bakanı Canikli, Hakkari'deki terör saldırısında ele  geçirilen silahlara ilişkin, "YPG'nin PKK'nın Suriye kolu olduğu, aynı yerden  komuta edildiği, aynı terörist havuzundan beslendiğini hem ifade ettik hem de  bunu belgeleriyle, fotoğraflarıyla kendilerine takdim ettik. Sadece Amerika'ya  değil, İngiltere, İspanya, Arnavutluk ve başka ülkelere de hazırladığımız bu  çalışmayı takdim ettik. Orada özellikle bir tanksavar silahı AT-4'ün koalisyonun,  Amerika'nın YPG'ye verdiği silahlardan olduğunu düşündüğümüzü fotoğraflarıyla  birlikte paylaştık en net şekilde" diye konuştu.

2 BİN 304 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ 

Milli Savunma Bakanı Canikli, "10 Ocak 2017'den itibaren etkisiz hale  getirilen bölücü terör örgütü sayısı 2 bin 304. Bu gerçekten bu konuda verilen  mücadelenin ne kadar başarılı olduğunu gösteren en güzel sonuçlardan bir tanesi" dedi.  

İDLİB OPERASYONU 

TSK'nın İdlib'de gözlem noktaları  oluşturma süreci ile ilgili de konuşan canikli, "Amacımız, orada huzurun, barışın sağlanması ve istikrarın  getirilmesi. Bunu direkt silahla yapmadan önce diğer bütün yöntemleri de  kullanıyoruz. O noktada gelinen aşama gayet tatmin edici. Gözlem noktalarının  oluşturulması süreci bundan sonraki aşamada hızlanacaktır" ifadesini kullandı. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0