09.11.2018 15:23 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan flaş açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'nı ziyaret etti. Akar: Akar, Türkiye'nin FIR Hattı (Uçuş Bilgi Bölgesi) konusuyla ilgili "Türkiye, Bugüne kadarki uygulamalarına devam edecektir" açıklamasını yaptı.

Bakan Akar, "Ülkemizin güneyinde, ister Irak’ın ister Suriye’nin kuzeyinde, hiçbir şekilde bir terör koridoru oluşmasına asla ve kat’a müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Akar, Somali'nin başkenti Mogadişu'daki temasları kapsamında Somali  Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'nı ziyaret etti. "Afrika Kartalları" ile Anadolu  Kışlası'nda bir araya gelen Bakan Akar, faaliyetlere ilişkin brifing aldı,  kışlada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Türkiye'nin Libya Özel  Temsilcisi ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Genel Başkan  Danışmanı Yasin Aktay ve TİKA Başkanı Serdar Çam ile fidan dikti.

Daha sonra Harp Okulu'na giden Bakan Akar ve beraberindekiler burada  eğitim gören Somalili öğrencilerle Türkçe sohbet etti. Askeri harekat yönetimi  dersi gören Somalili askeri öğrencilere sorular soran Bakan Akar, okulun yeni  kondisyon salonunu açtı, konferans salonunda personelle bir araya geldi.

Akar, buradaki konuşmasında, kardeş olarak nitelendirdiği Somalilerin  sonuna kadar yanında olduklarını belirtti. Somali'de sağlanacak birlik ve  beraberlikten bölgenin de faydalanacağını bildiren Bakan Akar, "Buradaki  kardeşlerimiz için ne yapsak azdır. Kararımız Somalili kardeşlerimizle sadece  bugün değil yarın da bir, beraber olmaktır" diye konuştu.

Somali Silahlı Kuvvetlerinin yetiştirilmesi konusunda önemli bir iş  birliğini hayata geçirdiklerini ifade eden Akar, subay ve astsubay  yetiştirilmesine yönelik başlattıkları çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Bu  konudaki çalışmaların hızla sonuçlandırılmasının önemine değinen Bakan Akar,  kışladaki tüm personele fedakarca, disiplin içinde çalışmaları, kaynakları etkin  olarak kullanmaları talimatında bulundu. Akar, çalışmalarda her kültür, inanç ve  düşünceye saygı duyulması gerektiğini de belirtti.

  "İKİ AYDA 450'DEN FAZLA TERÖRİST..."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele operasyonlarına ilişkin  bilgi veren Akar, "Son iki ayda 450'den fazla terörist etkisiz hale getirildi"  dedi.

Akar, terörle mücadelenin aralıksız ve artarak devam ettiğini  vurgulayarak, "En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek.  Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Terör bitmeden terörle mücadele bitmeyecek"  ifadesini kullandı.

Terörle mücadele kapsamında "girilemez" denilen yerlere girildiğini,  çıkılmayan yer kalmadığını belirten Akar, "Her bir taraf hallaç pamuğu gibi  atıldı. Çok büyük ölçüde teröristler ülkemizin dışına sürüldüler, süpürüldüler.  Gittikleri yerde de onların peşini bırakmadık. Kaçtıkları yere kadar onları  kovalayarak bulundukları yerde onları etkisiz hale getirmek için çalışıyoruz"  şeklinde konuştu.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki bazı illerde çukur kazan  teröristlerin, operasyonların sonunda  kazdıkları çukurlara gömüldüğünü anımsatan  Akar, 15 Temmuz'da ise FETÖ'nün hain darbe girişiminin yaşandığını belirtti.  "Bu  hainler içimizden temizlendikçe verimimiz azalmadı, çoğaldı" diyen Akar, TSK  personelinin vatan, bayrak, millet sevgisiyle yaptığı kahraman ve fedakar  çalışmalar sayesinde bunun gerçekleştiğini söyledi.

 "PKK İLE YPG ARASINDA FARK YOK" 

Hain darbe girişimi sonrasında Suriye'nin kuzeyindeki terör  hedeflerine yönelik düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarına da  değinen Akar, şöyle konuştu:

"YPG'nin PKK'dan hiçbir farkı yok. Adamın adı soyadı belli, örnekleri  var. Irak'ın kuzeyinde, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunda iken bu adamın adı,  soyadı, kodu PKK listesine yazılıyor. Bu adam Suriye'ye geçtiğinde adı YPG'nın  altına yazılıyor. Dolayısıyla biz 'PKK ile YPG arasında fark yok' derken bunda  çok mantıklı, akli, objektifiz. Gerçekten bu böyle. Fakat bunu maalesef bazı  müttefiklerimize anlatmakta sıkıntı yaşıyoruz, daha da vakit geçmeden  anlamalarını da bekliyoruz."

Türkiye'nin operasyonlarında sivillerin zarar görmemesi için yoğun  hassasiyet gösterdiğini aktaran Akar, İdlib'deki gelişmelere ilişkin de  değerlendirmelerde bulundu.

İdlib'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsi girişimleriyle  bir mutabakatın sağlandığını anımsatan Akar, şunları söyledi:

"Karşılıklı olarak Ruslar ve Türkler, burada akdedilen protokole,  kurallara uygun bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Gerekli tedbirleri  aldık. Ufak tefek bazı sıkıntılar olmakla beraber mevcut statükoyu bozmadan  sürdürmek istiyoruz. Neden? Çünkü 3,5 milyon insanın hayatı söz konusu.  Çocukların, kadınların, yaşlıların da bulunduğu o insanların korunması bakımından  tedbirlerimizi aldık, çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

 "HERKES KARARLI"

Münbiç'teki çalışmaların da sürdüğünü, yol haritası ve belirlenen  güvenlik prensipleri kapsamında birleşik müşterek devriyelerin başladığını  anımsatan Akar, şunları kaydetti:

"Bunun sonunda buradaki YPG'nin tamamı Fırat'ın doğusuna geçecek,  Münbiç'in idaresini Münbiçliler alacak ve bu şekliyle bu planın tamamlanmasına  gayret gösteriyoruz. Fırat'ın doğusuyla da ilgili temaslarımız sürüyor,  çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Silahlı Kuvvetleri  olarak ülkemizin güneyinde, ister Irak'ın, ister Suriye'nin kuzeyinde hiçbir  şekilde bir terör koridoru oluşmasına asla ve kat'a müsaade etmeyeceğiz. Bununla  ilgili yapılması gereken neyse 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı içinde  gerekeni yapacağız. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Türk Silahlı  Kuvvetlerinin hiçbir şüphesi yok, herkes kararlı."

 "GERİ ADIM YOK" 

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de, Ege ve Kıbrıs'ta hak ve menfaatlerinin  olduğunu belirten Akar, "Tüm samimiyetimle söylüyorum, biz en önemli, en gizli,  en üst düzey toplantılar dahil gerçekten barış, dostluk, iyi komşuluk  ilişkilerinden bahsediyoruz" dedi. Türkiye'nin iyi komşuluk ilişkilerine verdiği  önemi vurgulayan Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Milletlerimizin, halklarımızın refah, güven içinde olmasını  istiyoruz. Bütün komşularımızın toprak, siyasi bütünlüğüne saygılı olduğumuzu  defaten söylüyoruz. Bunda da samimiyiz. Tüm bunları açıkladıktan sonra diyoruz ki  uluslararası hukuk, ikili antlaşmalar çerçevesinde sahip olduğumuz haklarımızdan  iğne ucu kadar vazgeçmeyeceğiz. Geri adım yok. Bu konuda kararlı olduğumuzu  herkese duyuruyoruz. Mavi Vatan'daki haklarımızı, menfaatimizi korumak bizim  boynumuzun borcu. Bu çerçevede münasebetlerimizi sürdürüyoruz. Ege'de, Doğu  Akdeniz'de, Kıbrıs'ta Türkiye'nin içinde olmadığı, Türkiye'nin 'evet' demediği  hiçbir oldubittiyi gerçekleştiremezsiniz. Bize kabul ettiremezsiniz, arkanızda  kim olursa olsun. Haklarımızdan vazgeçmeyiz, geçmeyeceğiz."

Akar, konuyu yakından takip ettiklerini, gerekli tedbirleri  aldıklarını da sözlerine ekledi.

  
 

Bu habere ifade bırak
  • 10Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy10