02.06.2010 17:31 | Son Güncelleme:
Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)

Milli tekvandocu İsrail kurşunuyla öldü‘ROTAMIZ Filistin, Yükümüz İnsani Yardım’ kampanyası kapsamında Filistin’e giden gruba Adana’dan katılan 8 kişiden milli tekvandocu ve milli hakem 54 yaşındaki Çetin Topçuoğlu’nun, İsrail'in müdahalesi sonucu öldüğü haberi geldi.

Mavi Marmara gemisindeki gruba Adana’dan katılan Star Gazetesi Muhabiri Halil Bilek, tekvando Avrupa Şampiyonluğu bulunan Çiğdem Topçuoğlu, aynı sporda dünya şampiyonluğu bulunan, milli hakem ve antrenör olan eşi Çetin Topçuoğlu, reklamcı Muhittin Yıldırım, tekstilci Cihangir Pakdil ve eşi Fatma Pakdil, öğretmen Fevziye Şenoğlu ve Suat Koşmaz’ın yakınları, İsrail’in müdahalesinin ardından merakla haber beklemeye başladı.

Adana’dan giden 8 kişinin akıbeti merakla beklenirken, giden grupta yer alan milli hakem, tekvandocu Çetin Topçuoğlu’nun öldüğü haberi alındı. Adana İnsani Yardım Derneği (ADYAR) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Koktaş, grupta bulunanlardan Cihangir Pakdil ve Fevziye Şenoğlu ile serbest kalmalarının ardından telefonla yaptıkları görüşmede, Topçuoğlu’nun İsrail askerlerinin müdahalesinde öldüğünü öğrendiklerini belirterek, “Bugün bize telefon ettiler. Çetin hocanın şehit olduğu haberini verdiler. Cenazeler İsrail’den uçağa konulmuş, Ankara’ya gönderiliyormuş. Diğer yaralıların da uçakla İstanbul’a gönderildiğini öğrendik. Çetin hocamızı durumundan dolayı çok kıskanıyoruz. Kendisi daha önce de Gazze’ye yardım konvoyunda birlikte gitmiştik. Biz, kendisinden haber alamayınca ölmüş olabileceğini düşündük. Çünkü, kendisi dövüş ustasıydı. Gemiye bir indirme yapıldığını öğrenince İsrail askerlerine tepki gösterebileceğini, onların da merhametli davranmayacağını düşünmüştük” dedi.

Koşmaz, Adana’dan giden diğer kişilerin durumuyla ilgili olarak da, “Suat Koşmaz ve Muhittin Yıldırım ayaklarından kurşunlanmışlar. Diğer arkadaşlarımızın iyi olduğunu öğrendik” diye konuştu.

Gemiye bir çocuğunun annesi eşi Çiğdem Topçuoğlu ile birlikte giden Çetin Topçuoğlu’nun Huzurevler Mahallesi’ndeki evina taziya çadırı kurulup, gelenlerin dileklerini yazdığı taziye defteri açıldı. Oturduğu apartmana büyük bir Türk Bayrağı asıldı, komşuları da evlerinin balkonlarına Türk bayrakları astı.

Daha önce ‘Filistin’e Yol Açık’ konvoyuyla Gazze’ye giden Çetin Topçuoğlu, 1973’de başladığı tekvandoda dünya şampiyonluğu da dahil olmak üzere birçok şampiyonluklar elde etti. Topçuoğlu’nun İHH ile koordineli çalışmak üzere 1.5 yıl önce kurulan ADYAR’ın kurulduğu günden itibaren üyesi olduğu belirtildi. Topçuoğlu’nun, gemiye binmeden önce dernek üyelerine yönelik toplantıda yaptığı konuşmaların yer aldığı görüntüler, sporcunun son görüntüleri oldu.

EŞİ İLE ANTRENMAN 
´Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım' kampanyası kapsamında Filistin'e giderken, İsrail'in müdahale ettiği gruba Adana'dan katılan ve İsrail'in müdahelesinde yaşamını yitirdiği haberi alınan Çetin Topçuoğlu, eşi Çiğdem Topçuoğlu'nu çalıştırarak, ev hanımlığından dünya şampiyonluğuna çıkmasını sağlamıştı. Çetin Topçuoğlu 2 yıl önce DHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Eşime emek verdim. Tabi ki beni bile geçiyor olması çok güzel. Bazen bizim için 'Boynuz kulağa geçti' diyerek espri yapıyorlar. Onun başarılarıyla mutluluk duyuyorum. Aralık ayında katılacağı dünya şampiyonasında da birinciliklerle döneceğine inanıyorum" demişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0