10.02.2013 12:18 | Son Güncelleme:

Milliyet'e büyük ödül

Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda ödül alan fotoğraflar belli oldu.

Yarışmada “Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü”nü Milliyet Gazetesi’nden Bünyamin Aygün Suriye’de çektiği Halep’de Muhaliflerin Karakol Baskını fotoğrafı ile kazandı.

 Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin basın fotoğrafçılığı dalındaki en prestijli yarışması “Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları” Antalya’da açıklandı. Rixos Downtown Otel’de toplanan Vakıfbank- TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2012 jürisi, 3 bin 567 fotoğraf arasında yaptığı değerlendirmenin ardından Milliyet Gazetesi’nden Bünyamin Aygün’ün Halep’de Muhaliflerin Karakol Baskını karesini “Yılın Basın Fotoğrafı” olarak seçti. Halep'te çekilen fotoğraf, muhalifler tarafından linçten kurtarılıp kurşuna dizilen bir Şebbialı'nın son görüntüsü...

Bünyamin Aygün Kimdir?

1970 yılında doğan Bünyamin Aygün, fotoğrafçılığa Trabzon’da başladı. Gazeteciliğe ilk adımını 1987 yılında Trabzon’da yerel bir gazetede muhabir olarak attı. Sırasıyla Günaydın, Hürriyet, Türkiye gazetelerinin çeşitli illerde bölge muhabirliğini yaptı. Ardından İhlas Haber Ajansı (İHA), Hürriyet Haber Ajansı (HHA) ve Doğan Haber Ajansı (DHA) gibi ajanslarda muhabirlik yaptı. 2003 yılında Milliyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak başladı. ABD'nin Irak operasyonu, Filistin İntifadası, Suriye çatışmaları, Gazze Savaşı gibi pek çok önemli olayı takip etti. Aygün’ün Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları yarışmalarında 2010 yılında Serbest Kategori ikincilik ödülü, 2011 Yılında Haber Kategorisinde üçüncülük ödülü aldı. Aygün’ün Kül adlı bir romanı ile Işığa Tutunmak, Gümüşhane, Dört Mevsim Kağıthane ve Türkiye’nin Çatıları gibi fotoğraf kitapları yayımlandı. Aygün halen Milliyet Gazetesi’nde foto muhabirliği yapıyor.

ÖDÜL ALAN DİĞER İSİMLER

Haber, Serbest, Spor, Çevre, Siyaset ve Foto Röportaj dallarında gerçekleştirilen yarışmada toplam 17 fotoğraf ve 12 fotoğraftan oluşan 4 portfolyo ödüle layık görüldü.

Anadolu Ajansı’ndan Ali İhsan Öztürk , her yıl belirli dönemlerde Van Gölü havzasındaki sulak alanlarda konaklayan flamingoların, günbatımında oluşan kızıllıkla ortaya çıkan görüntülerini yansıtğı fotoğrafı ile “VAKIFBANK Özel Ödülü” aldı.

Anadou Ajansı’ndan Burak Akbulut, Rafet Hüner Özel Ödülü’nü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde usta foto muhabiri Ara Güler'in fotoğrafını çektiği kare ile aldı.

Yine Anadolu Ajansı’ndan Bülent Doruk, Avrupa'da bir kulüpte futbol oynama rüyası ile Türkiye’ye göç eden Afrikalı gençlerin yaşamlarını yansıtan foto röportajı ile Mustafa Pekcan Özel Ödülü’nü aldı.

Yılın Basın Fotoğrafları 2012 yarışmasının Siyaset dalında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Endonezya’ya giderken çektiği fotoğraf yılın siyaset fotoğrafı ödülünü aldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e kürtaj ve sezaryen tartışmalarını protesto eden bir grup kadının yumurtalı saldırısını yansıtan yine Evrim Aydın’ın fotoğrafı aynı kategoride ikincilik ödülünü aldı.

Hürriyet Gazetesi’nden Fahir Arıkan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu’nu şair ve yazar Abdurrahim Karakoç’un Kocatepe Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandığı törende çektiği fotoğraf da üçüncüük ödülünü kazandı.

Doğan Haber Ajansı Canan Altıntaş, Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde şehit düşen Özel Harekatçı Polis Memuru Akın Bayram'ın memleketine gönderilmek üzere helikoptere konulan Türk Bayrağı'na sarılı tabutunun başında bekleyen oğlu fotoğrafı ile yılın basın fotoğrafı ikincilik ödülünü aldı.

Hürriyet Gazetesi’nden Murat Şaka’da Femen grubunun eylemi karesiyle üçüncülük ödülü aldı.

Zaman Gazetesi’nden Onur Çoban, Suriyeli muhaliflerin Asi Nehiri’nden geçişlerini anlatan fotoğrafları ile Foto Röportaj dalında birinci oldu. Aynı gazeteden Mehmet Ali Poyraz ikinci, Kürşat Bayhan da üçüncülük ödülünü kazandı.

Hürriyet Gazetesi’nden Emre Oktay spor dalında birinci olurken, Çevre dalında Zaman Gazetesi’nde Mehmet Yaman birinci oldu. Sabah Gazetesi Muhabiri Emin Özmen Suriye’de çektiği karakol baskını fotoğrafı ise TFMD özel ödülüne layık görüldü.

Jüri şu isimlerden oluştu

Le Monde Fotoğraf editörü Maria Sumalla,Herald Tribüne fotoğraf edjtörü Gaia Tripoli, Sabah Gazetesi Fotoğraf Editörü Kutup Dalgakıran, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Onursal Başkanı Bülent Hiçyılmaz, AP Türkiye Fotoğraf Editörü Burhanettin Özbilici, Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Sebati Karakurt, Habertürk Gazetesi Fotoğraf Editörü Fatih Sarıbaş, Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Yurttaş Tümer, Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanı Naci Arkan, Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Melih Zafer Arıcan, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel.

  Ödüller, Mart ayında Ankara'da gerçekleştirilecek ödül töreni ile sunulacak. Ödül alan fotoğraflar derneğin www.tfmd.org.tr ve www.fmd.org.tr adreslerinden de izlenebilir.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5