Oynatma Listesi
HABERLER

Bahçeli: Türkiye için Doğu Akdeniz egemenlik konusudur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'nin varlığı, milli birlik ve dayanışma azmimizin seviyesi emperyalist mihrakların, terör maşalarının Türk ve İslam düşmanlığında buluşmuş mahlukların uykularını kaçırmaktadır. Elbette onlara uykuyu haram edeceğiz. Onları rahatsız etmeye hep birlikte devam edeceğiz." dedi.

Bahçeli, Karabük Belediyesi önünde yaptığı konuşmada, Karabük'ün  istikrarın devamından yana seçim yaptığını belirterek, MHP'nin vatandaşların  güvenini boşa çıkarmayacağını söyledi.

Karabük için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Bahçeli,  "Karabük'ü umutlarıyla geleceğe taşıyacağız. MHP'nin mahalli idarelerdeki marka  değeri, yüksektir. Kaldı ki bunun ispatı Karabük'tür. Karabük desteğini  esirgemedi." diye konuştu.

Milli onurunu ayaklar altına almak için sıraya girenlere asla boyun  eğmediklerine işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

 

"Bu kapsamda  MHP'nin geri adımı olamaz. çelişkisi olamaz, tereddütü  olamaz. Nitekim olmamıştır. MHP'nin önem ve öncelik sıralaması bellidir.  Sinesinden doğduğumuz Türk milletinin, hem tercümanıyız hem de düşmeyecek son  kalesiyiz. Karabük yanımızda olduğu müddetçe sağlam duruşumuzu sonuna kadar  muhafaza edeceğiz. Ülkemiz bugün çok cepheli bir mücadele içinde. Vicdan sahibi  her insan bu mücadelenin boyutunu görmektedir. Türkiye hazımsızlığı yaşayan dış  güçler sürekli komplo ve kumpas peşindedir. Elimizi bağlamak istiyorlar, önümüzü  kesmek istiyorlar. Geleceğimizi karalamak ve kundaklamak için pusu üstüne pusu  kuruyorlar. Bir yandan ABD, diğer yandan AB ülkeleri, ülkemizin sinir uçlarıyla  oynuyorlar. Milli sabrı zorluyorlar, ibretle izliyoruz ki egemenlik haklarımızı  gölgeleme teşebbüsleri, tarihsel hak ve menfaatlerimizi tahrip etme emelleri  artmış ve azgınlaşmıştır. Türkiye'nin varlığı, milli birlik ve dayanışma  azmimizin seviyesi emperyalist mihrakların, terör maşalarının Türk ve İslam  düşmanlığında buluşmuş mahlukların uykularını kaçırmaktadır. Elbette onlara  uykuyu haram edeceğiz. Onları rahatsız etmeye hep birlikte devam edeceğiz.  Milletimizle kapanmamış hesabı bulunan odakların tedavüle soktukları kara  kampanyaları inşallah yıkıp gececeğiz."

 

Geçmişten bugüne kuyruk acısı çekenlerin acılarını daha da  derinleştireceklerini vurgulayan Bahçeli, "Türk milletinin kitabında teslim olmak  yazmaz. Süngü düşürmek yazmaz. Diz çökmek yazmaz. Tehditler karşısında eğilip  bükülmek yazmaz, yazmayacaktır. Büyük milletimiz korkuyu korkutmuş beşeri bir  ihtişamdır. Tehlikelerin içinden hilal gibi doğmayı başarmış kutlu bir iradedir.  Haklı ve meşru bir mücadeleden kaçmak vazgeçmek Türk milletine yabancıdır." dedi.

"AB'NİN, TÜRKİYE HUSUMETİ GİZLENEMEZ DÜZEYDEDİR"

Bahçeli, 15 Temmuz’da, hain FETÖ darbe girişiminin üçüncü yılında,  Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü idrak edilen bir süreçte, Avrupa Birliği Dış  İlişkiler Konseyi'nin skandal ve sakat bir kararla Türkiye alerjisini  gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Biliniz ki, AB tarafından seçilen tarih çok düşündürücüdür, açıkça  maksatlıdır, adeta mesaj yüklüdür. Yaptırım kararlarını ihtiva eden paketin 15  Temmuz'da onay ve ilanı AB'nin nerede durduğunu, kimlere selam gönderip  sevimlilik yarışına girdiğini ayan beyan ispatlamaktadır. AB'nin hem bünyesi hem  de karar organları hastadır, ağır hasarlıdır. Türkiye husumeti ise gizlenemez  düzeydedir. Ülkemizin Doğu Akdeniz'de gerçekleştirdiği sondaj faaliyetlerini  gerekçe göstererek, eften püften bir dizi yaptırım kararını öngören ucuz paketin  AB Dışişleri Bakanları tarafından onaylanması bizim nazarımızda solmuş ve  sararmış kağıt parçasından farksızdır ve hukuksuzluğun farikasıdır."

 

AB'nin, Türkiye'nin stratejik kimliğini sorgulamaya cüret ettiğini,  egemenlik haklarımıza zarar vermeye ahlaksızca tevessül ettiğini ifade eden  Bahçeli, "Bu yanlıştır, hukuksuzdur, adaletsizdir, değersizdir, kokuşmuşluktur."  diye konuştu.

"MESELE EGEMENLİK MESELESİDİR"

"Türkiye, Doğu Akdeniz'e sismik ve sondaj gemileri gönderdi diye, 2020  yılı için Türkiye'ye yapılacak katılım öncesi yardımlarda kısıntıya  gidilecekmiş." diyen Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye verilen krediler gözden  geçirilecekmiş. Kapsamlı Hava Ulaştırma Anlaşmasıyla ilgili müzakereler askıya  alınacakmış. Ortaklık Konseyi ve Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantıları  da kesintiye uğrayacakmış. AB tutarsızdır, ikiyüzlüdür, düşmanca yaklaşımını  deşifre etmiştir. Karabük'ten, AB'ye ve AB beslemelerine açık seçik sesleniyorum,  yaptırımlarını alsınlar da başlarına külah diye geçirsinler. AB'nin Doğu  Akdeniz'de ne işi vardır? Bu alanda ne hakla hangi yetkiyle söz  söyleyebilmektedir? Mesele hidrokarbon arama faaliyetlerinin ötesine çoktan  geçmiştir. Mesele egemenlik meselesidir.

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz'i uluslararası hukuka  aykırı şekilde 13 parsele ayırıp küresel şirketlere kiralarken, AB'nin hiçbir  itirazının duyulmadığını vurgulayan Bahçeli, "Yunanistan, İsrail, Mısır, İtalya,  Fransa ve diğer ülkeler Doğu Akdeniz'i istedikleri gibi kullanmaları, gemilerini  keyiflerince yüzdürmeleri sorun olmayacak da Türkiye'nin hukuken haklı olduğu bir  mücadeleyi yapması mı AB'yi rahatsız edecek? Karşımızdaki tablo çifte  standarttır, siyasi kumpastır, diplomatik kuşatmadır, alenen Türk düşmanlığıdır.  Düşmana göz yummak vebaldir, vahim bir sapmadır. Aynı zamanda zulme rızadır,  zorbalığa refakattir. AB'nin amacı bellidir. Türkiye’ye karşı tenakuzlarla  örülmüş tutumu bilinmektedir ve de AB asla dost olmayacaktır. Çocuklarını Türkler  geliyor diye korkutan bir medeniyet yaralıdır, yozlaşmıştır, manen yıkım  içindedir." ifadelerini kullandı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER