Oynatma Listesi
HABERLER

Daha dalındayken yüzde 80'i satıldı! '4 tane portakala eş değer'

Türkiye'de kivinin ana üretim merkezlerinden olan Yalova’da, hasat başlamadan kivilerin yüzde 80’i dalında satıldı.
Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, çiftçiden çıkış fiyatının kilogram başına 4,20-4,50 TL olan kivilerin yüzde 80’inin hasat başlamadan tüccarlar tarafından dalında satıldığını söyledi. Bu yıl rekoltenin 35 bin ton olmasını beklediklerini kaydeden Tunalı, “Ürünümüz şu anda hasada gelmek üzere.
Muhtemelen ayın 25’i civarında kivide hasat başlayacak. Yalova’da bu yıl beklediğimiz rekolte 35 bin ton, Türkiye genelinde ise 60 bin ton rekolte bekliyoruz. Yalova, Türkiye’nin yüzde 55-60’ını tek başına üretiyor. Tüketim daha fazla. Zaman zaman İran’dan alıyoruz. Tüketim 100 bin ton civarında. Yalova’da üretici sayımız yaklaşık 750 civarında'' dedi
Kivinin üreticiden çıkış fiyatının da kilogram başına 4,20 TL ile 4,50 TL arasında olduğunu söyleyen Tunalı, “Ürünün kalitesine göre farklı fiyatlarda satıldı.
Çok kaliteli ise kilogramı 4,5 TL’ye satıldı. Şu anda çiftçi bu işten memnun. Ürünlerin yüzde 80’i satılmış durumda. Bir de satmayıp depoya koymak isteyenler var. Hasat olmadan tüccara satıldı ve kontratları yapıldı. Avanslarını aldı çiftçiler. Bu ürün az olduğu için 1-2 ay önceden satışları yapılıyor. Üreticilerimiz de hasatta toplayıp ürünleri teslim edecek” diye konuştu.
GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER