Oynatma Listesi
HABERLER

Damada görülmemiş eziyet!

Bilecik ve ilçelerinde yaşatılan geleneklere göre düğünlerde damatları çeşme yalağına atma, çorap yıkatma, tuzlu yumurta pişirtip yedirme gibi "acımasız" şakalar yapılıyor.

İl genelinde bazı küçük farklılıklar olsa da asırlardır sürdürülen "tavuk alma, gelin ve damadı saatlerce oynatma, damada acılı ve tuzlu yumurta pişirtip yedirme, çorap yıkatma, başında yumurta kırma, çeşme yalağına atma, eve girişte şampuanla yıkama ve ketçap sıkma" gibi şakalar, dünyaevine girecek çiftlere zor anlar yaşatıyor.

Bu gelenekler, Tülay-Ali Osman Çelikal ile Elif-Ziya Altıntaş çiftlerinin düğün törenlerinde de yaşatıldı.

Tülay Çelikal'ın kına eğlencesinin ardından gelinin yakını olan kadınlar erkek giysileri, damadın erkek yakınları ise kadın kıyafetleriyle "tavuk alma" eğlencesine katıldı. Davul eşliğinde maniler söyleyen vatandaşlar, gecenin geç saatlerine kadar çiftin ailelerinin evlerini gezerek para topladı.

Düğün günü ise kız alma merasiminin ardından nikah salonunda yöreye özgü oyunlar oynandı. Gelin ve damat, sahneye çıkan herkese eşlik etti.

Damat Çelikal, düğün sonrası akşam saatlerinde evinin önünde "acımasız" şakalara maruz kaldı. Gencin arkadaşları, çifti sokakta meşalelerle karşıladı. Gelin eve çıktıktan sonra damat, içinde bir kilogram tuz, bir kilogram yağ ve iki kilogram acı biberle yağda yumurta pişirdi. Ardından bunu yiyen damat zor anlar yaşadı. Düğün, damadın, arkadaşlarının isteği üzerine leğende çorap yıkamasıyla sona erdi.

Ali Osman Çelikal, iki gündür eğlenceli zamanlar geçirdiklerini belirterek, "Bilecik'te değişik adetlerimiz var. Bunu ben de dahil tüm arkadaşlarım yaşıyor." dedi.

Sağdıç Ekrem Ortakibar da aynı zamanda damadım dayısı olduğunu dile getirerek yeğeninin mutlu gününü görmekten dolayı sevinçli olduğunu anlattı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER