Oynatma Listesi
HABERLER

Hong Kong'da protestocular AVM'yi işgal etti

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde tren istasyonunu talan eden protestocular bu kez de bir AVM'yi işgal etti. Dünyada televizyonlardan canlı yayınlanan görüntülerde göstericilerin AVM'yi yağmadığı görülüyor.
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde tren istasyonunu talan eden protestocular bu kez de bir AVM'yi işgal etti.
Protestocuların polisle çatıştığı, güvenlik güçlerinin göstericilere biber gazı ile müdahale etti.
Dünyada televizyonlardan canlı yayınlanan görüntülerde göstericilerin AVM'yi yağmadığı görülüyor.
Polis müdahalesi sonrasında AVM çevresinde tansiyon yükseldi. Göstericiler AVM'nin dışındaki çöp kutularını ateşe verdi.
Güvenlik güçlerinin tazyikli suyla müdahalesine gösericiler şemsiyelerle önlem aldı. Polisin AVM'ye girmemesi için barikat kuruldu.
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki protestoların hedefindeki iade tasarısı yerel meclise nisan ayında sunulmuş ancak protestolar üzerine Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam temmuzda tasarının "öldüğünü" açıklamıştı.
"Tasarı öldü" açıklamasına rağmen devam eden gösterilerin ardından Baş Yönetici Lam, 4 Eylül'de tasarının geri çekileceğini belirterek, "Hükümet, halkın endişelerini yatıştırmak için tasarıyı resmi olarak geri çekecek." ifadesini kullanmıştı.
Protestocular, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulması, tutuklanan protestoculara af çıkarılması, protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesi ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.
Protestolar, zaman zaman göstericiler ile polis ya da karşıt görüşlü göstericiler arasında çatışmalara sahne oluyor.
GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER