Oynatma Listesi
HABERLER

Riva Deresi'nde yüzen ev

Hamdullah Aksoy isimli hafriyatçı, İstanbul'un kalabalığından, trafiğinden kaçmak için Riva Dere'si üzerine kendi emekleriyle 15 günde yüzen ev yaptı. Herkesin ilgi odağı oldu.
Hamdullah Aksoy isimli hafriyatçı, İstanbul'un kalabalığından, trafiğinden kaçmak için Riva Dere'si üzerine kendi emekleriyle 15 günde yüzen ev yaptı. Herkesin ilgi odağı oldu.
İstanbul Beykoz'da, Riva Dere'si üzerinde görenleri şaşırtan, hemen herkesin ilgisini çeken yüzen bir ev bulunuyor.
Sahibi Hamdullah Aksoy bir hafriyatçı. Neden suyun üzerinde sal, tekne oluyor da ev olmuyor düşüncesi ile yola çıkıp görenleri hayrete düşüren bu evi yaptı.
Fotoğrafçıların, gezginlerin ve çevrede yaşayanların ilgisini çeken bu evde huzur bulduğunu söyleyen 30 yaşındaki Aksoy evin yapılış hikayesini şöyle anlattı:
“Riva'da yaşıyorum. Suyu, denizi seviyorum. 'Suyun üzerine sal, tekne yapıyorlar neden ev yapmıyorlar?' diye düşündüm. Başladım, başardım yaptım. Ramazan ayında başladım, oruçtum, boştaydım 15 gün içerisinde yaptım.
Günde iki saat çalışarak yaptım. Makinaların üzerine koyup önce denize indirdim, sonra Riva Dere'sine çektim. Huzur buluyorum burada. Mangalımı yapıyorum, çayımı kahvemi demliyorum.
İnsanlar geliyor fotoğraf çekiyor. Çok beğeniyor, tebrik ediyorlar. Ben de zevkle oturuyorum. Önce denize aldım, denizden tekneyle buraya çektim. Denize de TIR'la taşıdım"
Çok kısa bir sürede yüzen evi yaptığını söyleyen Aksoy, evin su üzerinde durabilmesi ve batmaması için matematik hesabı yaptığını söyleten Aksoy, “İlk denememde oldu.
Düşünerek yaptım. Altına varil koydum. Varilin suda kaldırma gücü 300 kilo. Yaklaşık 25 tane varil koydum. Altı ton kaldırma gücü oluyor.
Benim üzerine koyduğum ahşap iki ton. Hesabını yaptım bunun. Sonuçta suyun üzerindesin, yaşıyorsun. Herhangi bir şey olduğunda kötü bir sonuçla karşılaşmamak gerek" diye konuştu.
GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER