Oynatma Listesi
HABERLER

Sahte içki üretimi için stoklamış 1 Ton ‘Metil alkol’ ele geçirildi

İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen sahte içki operasyonunda, sahte içki yapımı için stoklamış 1 ton Metil alkol ile 880 şişe sahte içki ele geçirildi.10 şebeke üyesi şüphelinin gözaltına alındığı operasyonlarda 1050 adette sahte içki doldurmak için stoklamış boş şişe ele geçirildi.

İstanbul Emniyetine Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele ekipleri sahte içki üreten şebekelere yönelik yürüttüğü çalışmalarda, alkol sayılan bazı eğlence merkezleriyle işyerlerini takip altına alıp deneyimlerde bulundu. Denetlenen büfe ve eğlence mekanlarında ele geçirilen sahte içkilerin nerede üretildiğinin belirlenmesi için çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, içki üretildiği belirlenen adreslere ani operasyonlar düzenledi.

Yapılan operasyonlar kapsamda 13 Temmuz’da Beyoğlu’nda bir eğlence merkezine baskın düzenleyen ekipler, adreste sahte içki ele geçirdi. Mekan sahibi ve çalışanların ifadesi doğrultusunda sahte içkilerin Bağcılar ve Fatih’teki 2 ayrı adreste üretildiğini tespit eden ekipler, aynı gün imalathane olarak kullanılan iki adrese de baskınlar düzenledi.

Eğlence kulübü ve sahte içki imalathanesine çevrilen 2 ayrı adreste yapılan aramalarda toplam da 250 bin lira değerinde 1 ton metil alkol, 880 sahte içki, 1050 adet boş içki şişesi, bin 200 adet TAPDK bandrolü ve 2 silah ele geçiren ekipler, aralarında Suriye uyruklu 2 şüphelinin de bulunduğu 10 kişiyi gözaltına aldı. İşlemlerinin ardındandan adliye gönderilen şüphelilerden 2’si tutuklanırken 6 şüpheli hakkında adli kontrol uygulandı 2 şüpheli ise serbest bırakıldı

Ele geçirilen metil alkolün miktarı düzenlenen operasyonun önemini ortaya koyarken, sahte içki üretiminde etil alkol yerine metil alkol kullanıldığını belirten uzmanlar, metil alkolün sağlık açısından çok ciddi sorunlara sebep olduğunu ifade etti. Daha çok kimya sektöründe, cam temizleyici, maket uçak yakıtı, kolonya, boya çıkarıcı yapımında kullanılan Metil alkol, içilmesi durumunda “Metanol” zehirlenmesine sebep oluyor. Metanol zehirlenilerinde, baş ağrısı, baş dönmesi, görme alanında daralma gibi etkiler görülürken, körlük ve ölümle sonuçlanan durumlara sebep olabiliyor.

Yine İstanbul’da 2015 yılında 40’ın üzerinde kişi metanol zehirlenmesi sebebiyle hayatını kaybetmiş, o dönem Asayiş Şube Müdürlüğü ve Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bayrampaşa, Bağcılar, Fatih ve Esenler’de çok sayıda adrese operasyon düzenlemiş, çok sayıda, sahte içki şebekesi çökertilmişti. ‘Mastik’ ve ‘Bulgar rakısı’ adıyla piyasaya sürülen binlerce şişe sahte içki ele geçiren ekiplerin ölümlere sebep olan içkileri üreten bazı şüpheliler de yakalayıp gözaltına almıştı.

95 bin şişe içki

Uzmanlar, alkollü içki fiyatlarının artmasıyla özellikle turizm sezonuna girdiğimiz yaz dönemlerinde sahte içki üretiminin arttığını belirtiyor. İnsan sağlığına olumsuz etkisi sebebiyle, sahte içki konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran İstanbul Polisi, 2018’de 21 bin 246 şişe sahte içki ele geçirdi. Bu yılın ilk altı ayında ise 95 bin 267 şişe içki ele geçirilmesi dikkat çekiyor.

Emniyet yetkilileri yapılan çalışmalarda, sahte içki kaçakçılarının daha çok çöplerden toplanan şişeleri kullandığını ve yıkanan bu şişelere sahte içki doldurup kendi bastıkları bandrolleri yapıştırdıklarını tespit ederken, bu şişelerin ise daha çok eğlence kulüpleri, otel ve barların bulunduğu bölgelerden kağıt toplayıcıları tarafından toplanıp şebeke üyelerine 50 kuruşa satıldığını da tespit etmiş durumda.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER