Oynatma Listesi
TELEVİZYON

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu: AYM'nin kararını skandal görüyorum

Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, "AYM'nin kararını skandal görüyorum" dedi.

"Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu: Bu bildiride devletin teröre karşı verdiği mücadeleyi Kürt halkına bir kıyım, katliam yapmakla suçlayan bir dil kullanılmıştı. Bunu yazanlar o dönem hendek terörü olarak PKK terör örgütünün seçtiği yönteme hiç değinmeyip, PKK'nın adını hiç anmayarak, PKK teröründen hiç söz etmeyerek ve o dönem itibariyle 18 yaşın altındaki çocukları silahlandırıp okulları, hastaneleri, camileri yakıp yıkarak, ambulansları, itfaiyeleri kurşunlayarak, lojmanları havaya uçurup 1-3 yaşındaki bebeleri katleden terör örgütüne karşı tek bir kelamın edilmediği bir bildiriydi. Terör örgütü  çocukları kullanmıştır. Onları hendeklerde ellerine silah tutuşturarak ön safha koymuştur. Ve oradan da bir kara propagandayı hedeflemiştir. Güvenlik güçleri çocukları öldürüyor propagandası yapmak için. Terörün ağları arkada durmuştu hep o dönem. Ama güvenlik güçleri çocuklar ölmesin diye çok uğraşmıştı. O yüzden de şehit sayısı fazla olmuştu. 

O dönemde siz bu mücadelenin rengini, esasını, niteliğini net ortaya koymayarak adına barış diyerek, barışı bir kılıf olarak kullanarak ortaya çıkardığınız bu metin, çok açık söylemek gerekirse terörü öven, terörü destekleyen, suçu teşvik eden, suçu cesaretlendiren bir metindir. Cümleler buna hizmet etmektedir. Bir de bunu sıfatlandırırken 'barış akademisyenleri' dersen aslında barışı kurşunlamış olursunuz. Terörü desteklemek insanlığa karşı suçtur. İnsanlığı da kurşunlamış olursunuz. O açıdan bu kararın verilmiş olmasını şaşkınlıkla izliyorum, skandal görüyorum."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER