Milyar dolarlık bağış: MacKenzie Bezos dünyanın en büyük bağışçıları arasında

Amazon'un kurucu ortağı MacKenzie Bezos, boşandığı eşi Jeff Bezos ile mal paylaşımı yaptıktan sonra kendi payına yaklaşık 37 milyar dolar düştü. Bir insanın ömrü boyunca harcayamayacağı miktardaki bu para, MacKenzie Bezos'a göre de 'orantısız' ve önemli bir kısmını bağışlamak gözüne gelmiyor.

Milyar dolarlık bağış: MacKenzie Bezos dünyanın en büyük bağışçıları arasında

Bir hatayı düzeltelim!

Bir hatayı düzeltelim!

MacKenzie Bezos ve Jeff Bezos, Amazon'un kuruluşundan önce evlendi. Dolayısıyla MacKenzie Bezos ya da boşandıktan sonraki soyadıyla MacKenzie Tuttle, zengin bir adamla evlenip servetine konmuş değil.

Bilakis eşiyle Amazon gibi dev bir şirketin temellerini attı, o şirkete emek verdi, ilk çalışanlarından oldu.

Nafaka avcılarıyla karıştırmayalım.

Paylaşmaktan bahsediyor

Paylaşmaktan bahsediyor

Büyük paraların olduğu her yerde haksızlık ve hukuksuzluk olduğunu görüyoruz. Büyük şirket sahiplerinin perde arkasında hep karanlık işlere bulaştığı gibi de bir algı var. Özellikle çok uluslu şirketlerin dünyada ekonomisini elinde tutmak için çok masum olmayan işler yaptıkları, dizi ve filmlerde bile işlenir.

Dünyanın yüzde 1'inden azını oluşturan bu aşırı zengin iş insanlarının, açlık ve yoksullukla boğuşan milyonlarca (belki milyarlarca) diğer insanı hiçe saydığı söylenir.

Kendi refahları için bu düzen devam etsin isterler.

Büyük hayırseverler

Büyük hayırseverler

Fakat Bill Gates, MacKenzie Bezos gibi insanlar gözlerini kırpmadan milyarlarca dolar bağış yapıyor.

En azından görünürde durum böyle.

Biz onları büyük hayırseverler olarak tanıyoruz.

MacKenzie Bezos da "Başkalarıyla paylaşabileceğimiz çok fazla kaynağımız var: Zaman, ilgi, bilgi, sabır, yaratıcılık, yetenek, çaba, mizah, şefkat... Hayatın beni beslediği nimetlerin yanında, paylaşacak orantısız miktarda da param var" diyerek paraya çok da kıymet vermediğini, hatta paradan daha önemli paylaşımlar yapabileceğimizi belirtiyor.

Bu söyledikleri arasında haber değeri taşıyan şey, 37 milyar dolarlık servetinin yarısını bağışlaması! Sonuçta yardıma muhtaç insanların işine somut olarak yarayacak yegane 'paylaşım' bu.

Yine de sıfırdan zirveye çıkmış insanları sadece para olarak görmek yerine bilgi, yetenek ve yaratıcılık gibi özelliklerinden faydalanmak da bir seçenek.

Nihayetinde para, birçok şey fakat her şey değil.

Büyük bağışçıların ortak derneği

Büyük bağışçıların ortak derneği

MacKenzie Bezos bağışlarını 'The Giving Pledge (Bağış Taahhüdü)' adlı yardım kuruluşu aracılığıyla yapacak.

Fikir babalığını Bill Gates'in yaptığı ve Warren Buffett, George Lucas, David Rockefeller, Pierre Omidyar, Michael Bloomberg gibi dünyanın en zengin insanları listesinin zirvesinde bulunan kişilerin yer aldığı 'The Giving Pledge', büyük milyarderlerin, servetlerinin önemli kısmını bağışladığı bir yardım kuruluşu.

Bu denli milyar dolarlık bağışlara rağmen dünyadaki yoksulluğun hala önemli boyutlarda olması akıllarda soru işaret bırakıyor. Yıllardır süregelen 'dünyayı 5-10 aile yönetiyormuş' geyiğinin  aslı astarı var mıdır, yardım kuruluşu adı altında ilginç bir yapılanma mevcut mudur, bunu sıradan insanlar olarak bilmemiz mümkün değil.

Fakat MacKenzie Bezos'un bağış haberinde olduğu gibi bize gösterilen 'milyar dolarlık yardımlar' umut edelim ihtiyacı olanlara ulaşıyor olsun...

Bu makaleye ifade bırak