28.02.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Kadife Şahin / Londra

Milyoner çocuklarına finans kursu

Akbank Kurumsal Yatırım ve Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, özel bankacılık müşterilerinin çocuklarına aile varlığı yönetimi, yatırım ürünleri, risk ve global ekonomi alanlarında bilgi verdiklerini söyledi

Akbank Kurumsal Yatırım ve Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, “Elinde likiditesi olan yatırımcılar, Avrupa’da ofis, lojistik merkezi ve çeşitli gayrimenkul yatırımları yapıyor. Türk yatırımcılar İtalya, İspanya ve Almanya’da gayrimenkul pazarında çok iyi fırsatları yakalamayı biliyorlar” dedi.

Özel Bankacılık alanında bu yıl 10. kez Euromoney’in ödülünü alan Akbank’ın Kurumsal Yatırım ve Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelebioğlu, özel bankacılık müşterilerinin yapılandırılmış ürünler ya da ‘ilk’ defa ihraç edilen farklı tematik fonlara yöneldiğini söyledi. Son dönemlerde Türk yatırımcıların parasını yurtdışına çıkartmaya çalıştığı iddialarına ilişkin konuşan Çelebioğlu, “Türk yatırımcılar yüksek getiriye alışıktır. ‘Paramı İsviçre bankalarında bekleteyim’ anlayışına sahip değildir. Yurtdışına yatırım yapanlar Avrupa’nın içinde bulunduğu darboğaz dolayısıyla gördükleri fırsatları değerlendiriyorlar. Ellerindeki likiditenin bir kısmını buradaki gayrimenkul, ofis ve lojistik merkezi gibi yatırımlar için kullanıyorlar” dedi.

Yatırımcıları, artık farklı enstrümanlara, daha nitelikli fonlara yönlendirdiklerini de anlatan Çelebioğlu,  “Yatırımcı her ay faiz pazarlığı yapmak yerine parasını farklı enstrümanlarda değerlendirmeyi tercih ediyor. Bu durum riski de dağıtmalarını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Hedef yüzde 20 büyüme

Özel bankacılık alanında Türkiye’de 5.600 müşterinin 20 milyar TL’lik portföyünü yönettiklerini anlatan Çelebioğlu, son bir yılda bu rakamın 4 milyar TL büyüdüğünü söyledi. Çelebioğlu, 2017’de de büyümeye devam edeceklerini belirterek “Özel bankacılıkta payımız yüzde 10-12. Hedeimiz bu yıl portföy büyüklüğümüzü yüzde 20 artırmak” dedi.

Geçen yıl özel bankacılık birimleri açısından Varlık Barışı’nın da önemli bir hareket getirdiğine işaret eden Levent Çelebioğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’nin OECD ülkeleri ile aynı anda Varlık Barışı kararı alması çok doğru ve önemli bir adımdı. Tüm OECD ülkelerin aynı anda böyle harekete geçmesi adeta terörü finanse eden paranın kilitlenmesini sağladı. Hazirana kadar devam eden süreçte yaklaşık 5 milyar dolara yakın bir paranın Varlık Barışı ile gelmesini bekliyoruz. Pek çok müşterimiz bizden vergi danışmanlığı da alarak sürece katıldı. Son günleri daha da hareketli geçecektir.”

Gençlere yatırım programı

Akbank Özel Bankacılık müşterilerinin lise ve üniversite çağındaki çocuklarına finansal okur yazarlık eğitimleri de veriyor. Tüm gün süren program kapsamında çocuklar önce Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil ile güne başlarken ardından bankanın Hazine bölümü ile Ak Yatırım ve Ak Portföy’ü gezerek parayı yönetmeyi yerinde öğreniyorlar. Daha sonra Prof. Dr. Özgür Demirtaş ile biraraya gelen gençler aile varlığının sorumluluğu, yatırım ürünleri, risk kavramı, global ekonomi ve filantropi (bağış danışmanlığı) tasarruf konularında sorularına cevap buluyorlar. Levent Çelebioğlu, “Mesela hisse senedinde ‘hisse oynadık’ diyorsa onu da düzeltiyoruz. ‘Oynamıyoruz, yatırım yapıyoruz’ diyoruz. Next Generation Programı ile şimdiden iyi birer yatırımcı olmalarının önünü açıyoruz. Gençler bize en fazla aile bireylerinin mesleklerinde devam edip etmemeyi soruyorlar” dedi.

10. kez özel bankacılık ödülü aldı

Akbank Private Banking, Euromoney’nin “Best Private Banking in Turkey” (En İyi Özel Bankacılık) ödülünü 10. kez aldı. 

Bu unvanı son sekiz yıldır üst üste alan Akbank Private Banking’in bu başarısına ayrıca bu yıl ilk kez kazandığı “Yılın En İyi Yüksek Varlık Yönetimi Hizmetleri (UHNW) Ödülü” de eşlik etti. Dünya özel bankacılık ve finans çevrelerinden çok sayıda profesyonel ve yöneticinin katıldığı törende, “Best Private Banking in Turkey” ödülünü, Akbank Kurumsal - Yatırım ve Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu ve Akbank Private Banking Bölüm Başkanı Didem Bağrıaçık aldı. 

Çelebioğlu, ödül töreni sırasında yaptığı açıklamada, Akbank Private Banking’in kazandığı başarıdan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0