13.02.2017 12:01 | Son Güncelleme:
KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN

Mini tank "ANKEBOT" özellikleriyle göz doldurdu

Konya'da bir firma  tarafından üretilen insansız kara aracı ANKEBOT, üzerindeki kamera ve hafif  makineli silahla terörle mücadelede görev almayı bekliyor. Uzaktan kumanda ile  kontrol edilen mini tank; gözetleme, yakın muhabere, bomba imha, yangın söndürme  ve yaralı taşıma fonksiyonlarını da yerine getirebiliyor.

Konya'da endüstriyel elektronik  sektöründe faaliyet gösteren bir firma tarafından üretilen insansız kara aracı  ANKEBOT, özellikleriyle görenlerin ilgisini çekiyor.

Merkez Karatay ilçesindeki sanayi sitesindeki firma, terörle  mücadelede zayiatın önüne geçebilecek robot sistemi üzerine çalışma başlattı.  Firma, uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonunda bir metre yüksekliği ve 1,5 metre  uzunluğunda paletli mini tank görünümündeki robot üretti.

İŞTE O MİNİ TANK

Görüntülü joystick kumanda paneli ile kontrol edilen ANKEBOT isimli  araç, 8 saatlik aküsü, saatte 6 kilometre hız kapasitesiyle 100 kilogram yükü  taşıyabiliyor.

Tehlikeli bölgelerin keşfinde güvenlik güçlerine katkı sağlaması  amaçlanan araç, yetenek ve özellikleriyle savunma sanayisinin ilgisini çekmeyi  başardı.

BOMBA İMHA, YANGIN SÖNDÜRME ÖZELLİKLERİNE SAHİP

Firmanın yönetim kurulu başkanı Bahattin Düzgün, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, uzaktan kumanda sistemi üzerine çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin, yurt içi ve dışında yürüttüğü terör operasyonlarında  kullanabileceği bir araç üretmek için çalışma başlattıklarını anlatan Düzgün,  şöyle konuştu:

"ANKEBOT'un birinci versiyonu bu. Kendi imkanlarımızla yaptık. Özel  amaçla üretildi ve muharebeye müsait. Genelkurmay Başkanlığı ile de görüştük.  Savunma Sanayii Müsteşarı buraya geldi ve robotu inceledi. Savunma Sanayii  Müsteşarlığından haber bekliyoruz. ANKEBOT, güvenlik kurumlarımızın  yöneticilerini etkilemeyi başardı. Savunma sanayisine kazandırabilir, bunu  hedefliyoruz. Örnek modelini ortaya koyduk. Robot, bomba imha çalışmalarında,  yangına müdahalede, sıcak çatışmalarda ve yaralıları taşımada aktif şekilde  kullanılabilecek."

Robotun, zor arazi koşullarında aksamadan hareket ettiğini, insan  hayatını tehlikeye sokacak noktalarda görüntülü keşif yapabildiğini belirten  Düzgün, 200 metre kumanda menziliyle etkin şekilde kullanılabileceğini vurguladı.

Düzgün, ANKEBOT'un süreç içinde zırh, ağır makineli silah ve termal  görüntü sistemleriyle zenginleştirilebileceğine işaret ederek, "İkinci etabında  ve seri üretiminde destek gerekiyor. Ar-Ge'yi sağlıyoruz. Gösterilen ilgi ve  destekle seri üretime geçmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0