Ege

29.08.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.08.2011-2:30

Minik Melek’e, minicik kalp

Diyarbakırlı 16 aylık Melek Özcan, İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde, Türkiye’nin en küçük yapay kalbi takılarak hayata tutundu.

Sitene Ekle

Turaç TOP İzmir DHA

 Bir an önce nakle ihtiyacı olan Melek, tedavisinin devam ettiği hastanenin maskotu olurken, maddi durumu iyi olmayan, işsiz babası Muhsin Özcan için de yardım çağrısında bulunuldu.
Doğuştan kalp kası bozulması ve yetmezliği bulunan 16 aylık, 7 kilo ağırlığındaki Melek Özcan, Prof. Dr. Öztekin Oto ve ekibinin başarılı operasyonuyla sağlığına kavuştu. Prof. Oto, minik Melek’e, Berlin’den getirilen 10 cc’lik, minicik bir kalp taktı. Yaşama tutunması bu şekilde sağlanan Melek’in, eski sağlığına tam olarak kavuşması için bağışlanacak uygun bir kalp bekleniyor. Sağlık personelinin de büyük sevgisini kazanan Melek yoğun bakım servisinin maskotu oldu.  Prof. Oto, “Melek’in hem kalp yetmezliği hem de kalp kası bozulması var. Melek’in kurtulması için kalp nakli gerekli. Yapay kalple yaşam süresini uzattık. Bu süre zarfında uygun kalp bulunursa, naklini yapacağız”   diye konuştu. 


Etiketler:
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.