Soğuk algınlığı baş etmesi zor bir hastalıktır, ancak sinüzite dönüştüğünde çekilen acı ikiye katlanır. Sinüs enfeksiyonları yalnızca ABD’de her yıl 37 milyondan fazla insanı etkiliyor. Bu sorun genellikle sinüs yollarının tıkanması ve iltihap kapmasıyla başlıyor ve dayanılmaz baş ağrıları ve nefes almada güçlük ile devam ediyor. Oluşan iltihap üst solunum yolundaki enfeksiyon nedeniyle ortaya çıktığı için, astım ve alerjisi olan kişiler diğerlerine göre daha açık bir hedef haline geliyor.

Sinüsleri sağlıklı ve solunum yolunu enfeksiyondan uzak tutmanın çözümü havalandırmadan geçer. Bu havanın sinüsler ve burun arasındaki yollardan akıp solunumun rahatça gerçekleşmesiyle meydana gelir. Peki, düşünüldüğü zaman bunu en iyi sağlayan şey nedir? Mırıldanmak?

American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine  isimli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma kapsamında bilim adamları insanların burunlarındaki hava çıkışı miktarını, mırıldanırken ve yavaşça nefes verirken olmak üzere iki başlık altında incelediler. Özellikle mırıldanmanın sinüslerde üretilen bir gaz olan nitrik oksitin dışarıya atımı üzerindeki etkilerini araştırdılar. Araştırma sonucunda şaşırtıcı bir bulgu elde edildi. Mırıldanırken atılan nitrik oksit miktarı normalden 15 kat daha fazlaydı.

Soğuk algınlığına iyi gelecek bitkisel ürünler ve zengin aktar çeşitleri için TIKLAYIN!

Elbette daha fazla araştırmanın yapılması gerekli görülüyor. Ancak milyonlarca insanı etkileyen ve can sıkıcı bir durum haline gelen sinüzit ağrıları ileride elde edilecek bulgular sayesinde çok basit bir hastalık haline gelebilir. Ve mırıldanmak, ağrınızı azaltacak bir yöntem olarak tıp kitaplarına eklenebilir.