02.04.2018 18:09 | Son Güncelleme:
AA

Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri resmi sonuçları açıklandı

Milli Seçim Kurulu, Sisi'nin oyların yüzde 97'sini alarak seçimi kazandığını duyurdu. Sisi'nin rakibi Musa oyların yüzde 2,92'sini aldı. Geçersiz oyların Musa'nın oy oranından daha yüksek olması dikkati çekti.

Muhtemel adayların seçimler öncesinde bir şekilde  bertaraf edildiği, muhaliflerin ise boykot ettiği Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri resmi sonuçları açıklandı. 

Mısır Milli Seçim Kurulu (MSK) tarafından bugün düzenlenen ve devlet  televizyonundan yayınlanan basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdufettah  es-Sisi'nin oyların yüzde 97,08'ini alarak ikinci dönem için girdiği seçimi  kazandığı duyuruldu.

Sisi'nin rakibi Yarın Partisi Başkanı Musa Mustafa Musa'nın ise  oyların yüzde 2,92'sini aldığı kaydedildi. Sisi'nin 21 milyon 835 bin 387,  Musa'nın ise 656 bin 534 oy aldığı belirtildi.

MSK Başkanı İbrahim Laşin, 24 milyon 254 bin 152 seçmenin sandık  başına gittiği seçimlerde, katılım oranının yüzde 41,5 olduğunu belirtti. 2014  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılım oranı yüzde 47, Muhammed Mursi'nin  kazandığı 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise yüzde 52 olarak açıklanmıştı.

Geçersiz oylar ikinci sırada

Geçersiz oyların Sisi'nin rakibi Musa'nın oy oranından daha yüksek  olması dikkati çekti.

MSK'nin verilerine göre geçersiz oy oranı oranı yüzde 7,27 olarak  hesaplandı. Seçmenlerin önemli bölümünün seçimleri boykot etmek yerine sandığa  gidip geçersiz oy kullandığı tahmin ediliyor.

Mısır'da 26 Mart'ta başlayan ve üç gün süren seçimleri Müslüman  Kardeşler Teşkilatı (İhvan) başta olmak üzere, ülkedeki muhalif parti ve  grupların tamamına yakını boykot etmişti.

Yurt dışında yaşayan seçmenler 16, 17 ve 18 Mart tarihlerinde sandık  başına gitmişti.

Saf dışı bırakılan adaylar

Mısır'da Cumhurbaşkanlığına aday olması muhtemel birçok isim seçim  öncesinde bir şekilde yarıştan çekildi ya da uzaklaştırıldı.

Hüsnü Mübarek döneminin son başbakanı Ahmed Şefik, geçen yıl kasım  ayında, o dönem yaşadığı Birleşik Arap Emirlikleri'nde aday olma niyetini  açıklamıştı.  Ancak Mısır'a geldikten sonra fikrini değiştirdi. Muhalifler  Şefik'e baskı yapıldığını iddia etti. Eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan ise aday  olacağını kamuoyuna açıkladıktan üç gün sonra gözaltına alındı.

Anan'ın yerine aday olabileceğini açıklayan Anan'ın ekibinde yer alan  eski Sayıştay Başkanı Hişam Cinina da bir açıklamasından dolayı seçimlerden önce  gözaltına alındı. Liberal aday Avukat Halid Ali ise Anan'ın gözaltına alınmasının ardından aday olmaktan vazgeçti.

2012'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Güçlü Mısır Partisi  Başkanı Abdulmunim Ebul Futuh ise Londra'da yaptığı bir açıklamadan dolayı  Mısır'a geldikten sonra gözaltına alındı.

Ebul Futuh'un adı seçimlerden önce terör listesine de eklendi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0