Mısır'da dünyanın en eski peyniri bulundu

3 bin 200 yıllık Mısır lahitinde dünyanın en eski peyniri bulundu. Arkeologlar, peyniri yiyenlerin bakteri sebebiyle lanetlenebileceğini düşünüyor.

Mısır'da dünyanın en eski peyniri bulundu

Lanet alarmı! Mısır'da dünyanın en eski peyniri bulundu. Antik Mısır'ın başkenti Memfis'in belediye başkanı Ptahmes'in lahiti yakınlarında bulunan kanavozlardaki maddeleri inceleyen arkeologlar, bunun peynir olduğunu keşfetti.

İtalyan arkeologlar tarafından yapılan araştırmada bulunan madde, protein içeriklerden arındırılmak için çözündürüldü ve ardından sıvı kromatografisi ve kütle spektrometrisi olarak bilinen gelişmiş tarama teknikleri kullanıldı.

Süreç sonucunda tespit edilen peptitler, peynirin inek ve keçi ya da koyun sütü kullanılarak üretildiğini gösterdi.

 

 

Peynir kavanozu kanvas kumaşla kaplı halde bulundu. Bu da peynirin olgunlaşma sürecinin çağlar öncesine kadar uzandığını ortaya koyuyor.

Kanvas kumaş üzerinde yapılan çalışmalar, kumaşın maddeyi sıvı haldense katı halde muhafaza etmeye yaradığını gösterdi.

Bazı özel kimyasalların bulunmaması, peynirin günlük tüketilen sert bir gıda ürünü olduğunun en açık kanıtı.

İtalya'da yer alan Katanya Üniversitesi'nde görev yapan kimya bilimci Dr. Enrico Greco, çalışma kapsamında incelenen maddenin bugüne kadar bulunan en eski peynir olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Tespit edilen bazı proteinler, peynirin bruselloz hastalığına yol açan brucella melitensis bakterisini taşıdığını gösteriyor.

Daha çok büyükbaş hayavanlarda görülen bruselloz hastalığı çiğ, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketen insanlara da bulaşabiliyor.

O dönemde bu peynir türünü tüketen insanların bruselloz hastalığı sebebiyle lanetlendiği düşünülüyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak