Dünya
03.07.2013 - 13:04 | Son Güncelleme: 03.07.2013-18:38

Mısır'da son durum

Mısır'da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik sürenin dolmasına kısa bir süre kala askerler, başkent Kahire'deki devlet televizyonu binasına girdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan 'bir koalisyon hükümetinin ülkedeki siyasi krizin çözümünün bir parçası olması gerektiği' yönünde bir açıklama yapıldığı iddia edildi.

Mısır Devlet Televizyonu, "Dini liderler, gençlik liderleri ve iktidardaki Özgürlük ve Adalet Partisi dışındaki siyasi gruplarla yapılan toplantı biter bitmez, ordudan açıklama yapılacak" duyurusunu yaptı.

Sitene Ekle

Mısır Ordusu'nun en üst düzey yetkililerinin; dini, milli, siyasi liderler ile gençlik gruplarının temsilcileriyle bir araya geldiği belirtildi. Görüşmenin ardından açıklama yapılacağı kaydedildi.

GEÇİCİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Tansiyonun artarak devam ettiği Mısır’da gözler, 48 saat sürenin dolması üzerine ordunun atacağı adımlara çevrildi. Bu sırada Cumhurbaşkanı Mursi'nin krizden çıkış için uzlaşı hükümeti kurulmasını önerdiği iddia edildi.

Müslüman Kardeşler Sözcüsü Ahmed Aref Müslüman Kardeşler olarak kimseyi şiddete davet etmediklerini söyledi. Fakat Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen oturma eylemlerine devam edileceğini belirtti. .

NEFESLER TUTULDU

Mısır ordusunun, ülkede yaşanan krize çözüm bulunması için tanıdığı sürenin dolmasına kısa süre kala ülkede nefesler tutuldu. Ordunun açıklamasının ardından ülkenin değişik bölgelerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ve karşıtları arasında çatışmalar aralıklarla devam etti.

Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi'yi destekleyenlerin ise Rabiatu'l-Adeviye Meydanı ile Kahire Üniversitesi önünde bulunan Nahda Meydanı'ndaki bekleyişleri devam ediyor. Mursi destekçileri, bu sabah erken saatlerden itibaren herhangi bir provokasyonu engellemek için eylemlerin yapıldığı meydana gelenlere kimlik kontrolü yapmaya başladı. Öte yandan, Tahrir Meydanı'nda göstericilerin güvenliğini sağlamak üzere polise bağlı özel kuvvetlerin bölgede görev yaptığı gözleniyor.

Mısır Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin ülkedeki siyasi krizin çözülmesi için taraflara tanıdığı 48 saatlik süre bu akşam sona eriyor.

GİZA VALİSİ İSTİFA ETTİ

Mısır'da siyasi kriz devam ederken dün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçilerinin göstericilerine ateş açılması olayı ile ilgili olarak Giza Valisi Ali Abdurrahman'ın istifa ettiği belirtildi.

İstifa haberi Mısır devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

TAHRİR'DEKİ KALABALIK ARTIYOR

Tahrir meydanındaki kalabalık her geçen saat artıyor. İki gün önce Mısır Silahlı Kuvvetleri Cumhurbaşkanı Mursi’ye 48 saat mühlet vermiş, genelkurmay başkanı General Abdülfettah el Sisi ölüme hazırız mesajı vermişti. Bunun üzerine Başkan Mursi yaptığı açıklamada ne olursa olsun demokratik yollarla kazandığı koltuğunu ölmeden bırakmayacağını ifade etmiş “Barış için ölmek var dönmek yok”, demiş ve ordudan verdikleri muhtırayı geri çekmelerini istemişti.

Mısır Ordusu, ülkeyi 'her tür terörist, radikal ve ahmağa karşı' savunacaklarını duyurdu.

Mursi dün akşam televizyonlarda yayımlanan açıklamasında ülkenin meşru lideri olduğunu savundu ve istifa taleplerini kabul ederek 'şiddete ve zorbalığa' boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Mursi, anayasal meşruiyeti savunmak için canını vereceğini söyledi ve kendisine karşı yapılan protestolardanm yolsuzluğu ve Hüsnü Mübarek rejiminin kalıntılarını suçladı.

Mısır Ordusu'nun Facebook'taki sayfasında yayımlanan 'Son saatler' başlıklı açıklamada, 'Allah'a yemin ederiz ki, Mısır'ı ve halkını korumak için, onlaı her tür terörist, radikal ve ahmağa karşı savunmak için kanımızı dökmeye hazırız' denildi.

Sürenin dolmasına saatler kala, hem muhalifler, hem de Mursi yanlılarının meydanlardaki gösterileriyse sürüyor Bu arada olaylardaki ölü sayısı da artıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre dün Kahire Üniversitesi yakınlarında Mursi yandaşlarıyla, güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 16 kişi ölürken, 200'den fazla kişi de yaralandı.

 KABİNEDE İSTİFALAR

Öta yandan Cumhurbaşkanı Mursi üzerindeki baskı, kabinesinden 6 bakanın istifasıyla daha da artmış durumda.

İstifasını sunanlar arasında Dışişleri Bakanı Kâmil Amr da var.

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet sözcüleri de istifa etti.

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Mursi'ye yaptığı çağrıda, "ciddi bir ulusal diyalog" başlatılmasını istedi. Pillay, "demokratik işleyişi" zedeleyecek hiçbir harekete bulunulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mısır'ın en üst düzey temyiz mahkemesi de, Mursi tarafından atanan başsavcının görevden alınmasını onayladı. (BBC TÜRKÇE)

ORDUNUN BİR SONRAKİ HAMLESİ BEKLENİYOR

Mısır’da ordunun Cumhurbaşkanı Mursi’ye verdiği süre biterken Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada Genelkurmay başkanının, ülkenin dini, milli, politik ve gençlik liderleriyle bir toplantı düzenlediği ve toplantı biter bitmez bir açıklama yapacağı bildirildi.

Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi’yi destekleyenlerin ise Rabiatül-Adeviyye Meydanı ile Kahire Üniversitesi önünde bulunan Nahda Meydanı’ndaki bekleyişleri sürüyor.

Bugün Ordu’nun üst düzey yetkilileri tarafından yayınlanan “Son Saatler” başlıklı bir bildiride düzeni tekrar sağlama sözü verilmiş ve gerekirse teröristlere ve aptallara karşı kan dökülebileceği uyarısında bulunulmuştu. Bildiri açıkça savaşa çağrı olarak değerlendirilmiş ve Mursi tarafından demokratik bir şekilde seçildiği gerekçesiyle reddedilmişti.

 


Bilgi YarışmasıDünyanın en büyük çölü hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Bir Teselli Ver" adlı şarkısıyla milyonların dilinden düşmeyen sanatçımız kimdir?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.