23.04.2019 08:15 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

MİT, dört PKK’lıyı Sincar’dan getirdi

Daha önce de yurt dışındaki teröristleri paketleyip Türkiye’ye getiren MİT, Sincar’da yakaladığı 4 PKK’lı teröristi Türkiye’ye getirdi. Teröristlerden birinin 11 yaşındaki bir Ezidi çocuğa tecavüz ettiği belirlendi

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yurt dışındaki terör örgütü PKK/KCK hedeflerine yönelik çalışmasıyla Sincar’da yakalanan dört terörist, 18 Nisan’da Irak’tan Türkiye’ye getirilerek Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ekiplerine teslim edildi. 
Terör örgütü PKK’ya karşı sınır ötesinde üst üste darbe indiren MİT, operasyonlarına bir yenisi daha ekledi. “Terörle kaynağında mücadele” konseptiyle hareket eden güvenlik güçleri, yurt dışındaki PKK/KCK hedeflerine yönelik çalışmayla Sincar’da dört teröristi yakaladı ve 18 Nisan’da Irak’tan Türkiye’ye getirerek TEM ekiplerine teslim etti. 

Suriye’de eğitildiler

Yakalanan teröristler V.K. (34), M.K. (21), A.Ö. (20) ve K.İ.’nin (16), terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye yapılanması PYD/YPG içinde Suriye’de silahlı eğitim aldığı belirtildi. Suriye ve Irak’ta faaliyet yürüten teröristlerin Irak Sincar alanına geçtikleri tespit edildi. Teröristlerden V.K’nin, 2010’da PKK/KCK’ya katıldığı, Irak’ın kuzeyindeki Gara ve Haftanin alanlarında TSK’ya yönelik eylemlerde aktif yer aldığı, Sincar bölgesinde faaliyet gösterdiği belirlendi. 

V.K.’nın, geçen ay Sincar bölgesinde Ezidi ailenin 11 yaşındaki engelli çocuğuna tecavüz ettiği ve PKK/KCK’nın tecavüz olayını örtbas amacıyla örgüt mensubunu başka bir bölgede görevlendirdiği tespit edildi.

Üst yönetime ağır darbe 

15 Ağustos 2018’de düzenlenen MİT-TSK ortak operasyonunda, PKK’nın Sincar sorumlusu İsmail Özden hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmişti. 21 Mart 2019’da Kandil’e düzenlenen ortak operasyonda da PKK’nın sözde “Dışişleri Bakanı” Rıza Altun ve beraberindekiler vurulmuştu. 

Son olarak nisanda Irak’ın kuzeyine yapılan hava harekâtında, terör aranan listesinde kırmızı kategoride bulunan PKK’nın sözde elebaşılarından “Savaş Porsipi” kod adlı terörist Mehmet Soysüren etkisiz hale getirilmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3