31.08.2011 02:30 | Son Güncelleme:
EYLEM TÜRK

Moda Haftası’nda hem kadın papa, hem matematikçi olacak

Istanbul Fashion Week kapsamında düzenlenecek modacı Nejla Güvenç’in defilesinde ‘talihleri ile tarihi değiştiren kadınları’ Ahu Türkpençe temsil edecek. Bunlardan birisi gerçek kimliğini gizleyerek 851 yılında Papa olduğu rivayet edilen İngiliz kadın Joanna Anglicus... Diğeri ise ilk kadın filozof ve matematikçi Hypatia

7-10 Eylül’de düzenlenecek Istanbul Fashion Week kapsamında düzenlenecek modacı Nejla Güvenç’in defilesinde ‘talihleri ile tarihi değiştiren kadınlar’ temsil edilecek. İstanbul Fashion Week’e üçüncü kez katılan Nejla Güvenç, konseptini de bir “üçleme” kurgusuyla sunacağını söyleyerek, bu üçlemede yer alan kadınları podyumda, sinema oyuncusu Ahu Türkpençe’nin temsil edeceğini belirtti.
Güvenç, “Ahu Türkpençe, aynı zamanda defilede izleyicilere sunulacak olan “Paralel Hayatlar” konsept filminde de başrolü oynayacak” diye konuştu.

‘Aydınlığın son ışığı’
Üçlü bir kompozisyon ile sunulacak performanta ‘talihleri ile tarihi değiştiren kadınların’ temsil edileceğini anlatan Güvenç, şöyle devam etti: “Bu defile kendi yüzyıllarında dönüşümün ayağı olan ve kırılma noktası yaratmış kadınlara selam niteliğinde. İlk kadın, Hypatia.
Güzelliğinin yanı sıra bilgeliğiyle de herkesin hayranlığını kazanmış olan tarihin bilinen ilk kadın matematikçisi.İskenderiye’de doğmuş. Eşsiz güzelliği sonsuz bilgeliği ile ‘aydınlığın son ışığı’ olarak tanımlanan Hypatia, yakılan İskenderiye Kütüphanesi’nin küllerini savururken muzipçe gülümsemiş. Ve ünlü sorusunu sormuş: ‘Sonsuzluğa ne bırakacaksın?’ Sonsuzluğun ilk serüveniydi HypatiaÖ Ve kitap Hypatia’nın sonsuzluğunun simgesiydiÖ”

İlk kadın Papa rivayeti
Türkpençe’nin temsil edeceği ikinci kadın ise gerçek kimliğini gizleyerek 851 yılında Papa olduğu rivayet edilen İngiliz kadın Joanna Anglicus...
Güvenç, “Bu koleksiyonum kutsal atfedilen topraklarda hayat buldu ve içindeki aşkla Papa’lık makamına ulaşmış Joanna Anglicus’un adına, hak ettiği sonsuzluğu vermek üzere ortaya çıktı...
Üçüncü kadın ise gelecekteki kadını temsil ediyor. Defilede paralel evrende yasamış farklı bedenlerde hayat bulmuş bu kadınları bir araya getireceğim.”
Koleksiyon renklerinin yaşayan gri, kristalize  şeker beyaz, güneşin büyülediği buğday sarısı, safran, bakır, pembe kırmızılar ve inci pudralar olduğunu belirten Güvenç, koleksiyonun öyküsünü ise şöyle anlattı: “Bir kadın. Çok kadın. Zamana hapsolmayan kadınlar. Zamansız ve sınırsız bilge güzellikte. Bir ömür boyunca, paralel çizdiler, aynı yapılardan çıkıp, aynı sokaklardan geçip, aynı yollarda gezdiler. Aynı zamanda, değişik mekanlarda, aynı hayatları yaşadılar. Ayrı bir mekanda, aynı hayatların değişik zamanlarını yaşadılar. Belki de onları özel kılan doğuştan gelen yetenekler değil aslında sürekli öğrendikleri farkında olmadıkları yaşanmışlıklar. Birbirlerine yapışıklık derecesinde yakın olmalarına karşın, birbirlerine değemeyecek kadar uzak.”

Vatikan tarafından varlığı kesin bir dille reddedilen ancak bazı kesimler tarafından 851 yılında Papa’lık makamını işgal ettiğine inanılan İngiliz kadın Joan’ın hayatını Alman oyuncu Johanna Wokalek canlandırmıştı. Papa Joan’ın attan düşerek gizli sevgilisinden olan çocuğunu doğurunca kadın olduğunun anlaşıldığı ve taşlanarak öldürüldüğü rivayet ediliyor.

İlk kadın filozof olarak kabul edilen Hypatia, astronomi ve matematiğe hakimiyetiyle biliniyor. Hypatia, ünlü filozof, matematikçi ve gökbilimci Theon'un kızı. Babasına, Euclid'in bir eserine şerh yazarken kızının da yardım ettiği rivayet ediliyor. İskenderiye'deki Museion'da felsefe, matematik ve astronomi dersleri veren Hypatia’nın Platon ve Aristotales'in tanıtılmasında etkili olduğu söyleniyor.

Ahu Türkpençe de, fotoğraflarını Serdar Önal’ın çektiği bu projede neden yer aldığıyla ilgili şunları söylüyor: “Bence hayatı anlamlı kılan kurduğumuz hayaller. Gerçekleşen her bir hayal, yeni birini doğurur. Böyle böyle büyür, böyle güçleniriz. İşte Nejla Güvenç de korkmadan hayal kuran, inat eden, cesaret gösteren biri. Yeteneğini ve güzel kalbini alkışlamak için ben hep buralarda olacağım. ”

 

Göbek taşında defile
Gül Ağış’ın ‘Hammam Decadence’ adlı defilesi Istanbul Fashion Week kapsamında Galatasaray Hamamı’nda düzenlenecek. Ağış, hamamı haremde esaret altında yaşayan kadınların yalnızca bedenlerini değil, ruhlarını da arındırdıkları bir ibadethane, kırık dökük hayatlarını bir su dökünme süresince unuttukları bir kayıp cennet olarak yorumlamış.
Siyah, ekru, taş rengi tonlarının kullanıldığı koleksiyon için georgette, ipek, organza gibi saray kadınlarının kumaşları seçilmiş. Alışılmış defile kalıplarının dışına çıkan Hamam Decadence’ın stil danışmanlığını Hakan Öztürk üstlenmiş.Sünnet’ koleksiyonu podyumda
Istanbul Fashion Week’te ilk solo defilesini sunacak olan genç tasarımcı Niyazi Erdoğan, bu defa “Sünnet” temasını podyuma taşıyacak. Toplumda olgunlaşma, erkekliğe adım atma gibi anlamlar atfedilen bu ritüelden hareketle Niyazi Erdoğan, bir anlamda moda tasarımcısı kariyerinin çocukluk dönemine veda ederek olgunluk çağına ‘merhaba’ diyecek.
Tasarımcı bu koleksiyonla 20’li yıllara doğru bir yolculuğa çıkıyor. Erdoğan,?“Modernizme geçiş sürecinde fonksiyonların öne çıktığı, maskülen estetik algısının ve net çizgilerin belirdiği, seri üretim anlayışının yerini sınırlı sayıda ürünün aldığı Art Deco’dan ilham aldım” diyor. Erdoğan, ‘Sünnet’ koleksiyonuyla mimar kimliğini tasarımcı kimliğiyle harmanladığını belirtiyor.
Kreatif yönetimini Barış Çakmakçı’nın yürüttüğü koleksiyonun defile koreografisini Uğurkan Erez üstlenmiş. Koleksiyonun Doğu-Batı sentezini yansıtan müzikleri ise Nezih Ünen ve İzlandalı şarkıcı Björk’ün imzasını taşıyor.

 


Organik koleksiyonla girişimci yarışmasında ikinci oldu

Goldman Sachs tarafından desteklenen, Harvard University ve The Wharton School of The University of Pennsylvania tarafından yürütülen ‘10.000 Kadın Girişimci’ projesinde, Türkiye’den seçilen ilk kadın girişimci olan Nejla Güvenç, tasarımlarında organik malzeme kullanıyor. Güvenç ayrıca Garanti Bankası’nın, 2011’de beşincisini düzenlediği ‘Türkiye’nin Kadın Girişimci’ yarışmasında da ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci’ dalında ikinci oldu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0