Molatik Gossip 2: Bu yıl en çok konuşulan 10 Türk filmi

Sinemanın dedikodusu da bitmez konuşulacak işi de... Bu yıl, sinemamızın dedikodu sarmalı da şahaneydi, ortaya çıkan filmlerden bazıları da... Bu yıl en çok hangi filmleri, neden konuştuk?

Molatik Gossip 2: Bu yıl en çok konuşulan 10 Türk filmi

1. Hayal kırıklığı mı: KaraKomik Filmler

Cem Yılmaz'ın KaraKomik Filmler projesinin ilk ayağı, 'mısır savaşları'ndan en çok etkilenen filmlerden biri oldu.

Film, hem çok geç vizyona girdi hem de seyirciden istediği ilgiyi göremedi. Cem Yılmaz'ın denemeye devam etmesi gerek. KaraKomik Filmler ya da başka bir projeyle olup olmadığı önemli değil...
 

2. Yeni bir yola zorluyor: Recep İvedik 6

Şahan Gökbakar da diğer projelerine göre nispeten daha düşük bir vizyon süreci geçiriyor. Mısır savaşlarından ve kronikleşen Recep İvedik takıntısından oldukça etkilendi Şahan Gökbakar. Kendisinden yeni bir şeyler beklendiğini, hiç değilse "Konya'ya gitmeye çalışırken Kenya'ya giden" bir Recep İvedik'in beklenmediğini hesaba katması gerek, her şey olup bittiğinde. 
 

3. Gerekli, yenilikçi ama yetersiz: Cinayet Süsü

Cinayet Süsü, vicdanları rahatlatıp gündemi ferahlatan bir gişe performansı gerçekleştirdi, çok da konuşuldu.

Filmi, gerekli ve yenilikçiydi. Ne var ki, bir şekilde kabul edilmesi gereken 'narrative' sıkıntıları da göze çarpıyor. Onları hallettiğinde, Cinayet Süsü'nün peşinden gelecek Ali Atay filmleri ışıl ışıl olacak... 

4. 'Absürt Yeni Yeni Dalga': Küçük Şeyler

Yeni dalga Türk sinemasının üstüne absürt soslar da eklenince ortaya çıkan bu yeni gerçekçi ama bir yandan da 'tuhafçı' sinemanın örneklerinden biri oldu Kıvanç Sezer'in son uzun metrajı Küçük Şeyler... Alican Yücesoy'un performansıyla ödülden ödüle koştuğu, bir evliliğin problemlerini sade ama ilginç yöntemlerle anlatma çabasıyla izleyicinin üstüne gittiği bir film izledik. 

5. 10 Ödülde 11 Ödül: Bozkır

Bu yılın en çok tartışılan sinema olaylarından biri, Altın Portakal'ın 10 dalda 11 ödüllü filmi Bozkır'dı. Film, bir 'Anadolu' öyküsü anlatıyordu ve izleyenlerin, eleştirmenlerin büyük çoğunluğu, neden bu kadar ödül aldığı üzerine akıl yürütmek zorunda kaldı.

6. Yine Deneyenler: Topal Şükran'ın Maceraları

6. Yine Deneyenler: Topal Şükran'ın Maceraları

Onur Ünlü, 'yine denediği' bir filmle festival sezonunu karşıladı. Demet Evgar'ı baş rolde izlediğimiz Topal Şükran'ın Maceraları, vizyona girmedi ama 'iyi denemeydi' dedirtti festival izleyicisine. Ya da yine marjinalliğiyle aradan sıyrıldı... Karar sizin.

7. Gerçek hikayeden 'sakince' uyarlanmış: Soluk

Altın Portakal'ın hem beğenilen hem de beğenilmeyen filmi Soluk, Aslı İnandık ve Uğur Polat'ı bir araya getirdi. İkili, gerçek olaylardan yola çıkan bir filmde, sessiz-sakin anlatının bir parçası oldu. Öykünün 'gerçekliği' üzerine dev pazarlama taktikleri uygulamadan da beğenildi diyebiliriz. 'Sıkıcı' bulanlar da fazlaydı elbet...

8. Ümit Ünal anlatısı şaşmaz: Aşk, Büyü, vs.

8. Ümit Ünal anlatısı şaşmaz: Aşk, Büyü, vs.

Ümit Ünal'ın yeni filmi, kendisini neden çok sevdiğimizi bir kere daha hatırlattı. Filmde Selen Uçer'in baş rol performansı, tahmin edebileceğinizden çok daha iyi. Üstelik, cesur ve 'yeni' bir film... Daha çok ismini duyacağımız günler yakın.

9. Festivallerin arananı: Aidiyet

Burak Çevik'in afişiyle de dikkatleri üzerine çeken filmi Aidiyet, bu senenin en çok konuşulan 'arthouse'larından biri oldu. Filmin başarısı, 2019'un sinema dilini yakalayabilmesinde... 
 

10. 'Net' bir 'flick': Organize İşler 2

Yılmaz Erdoğan'ın sinema salonlarına nanik yaparak bir anda Netflix'de yayınlamaya başladığı 'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı', ciddi tartışmaların başlangıcını oluşturdu. Öyle bir örnek oldu ki, yeni sinema yasasında adı geçmese de bir maddeye dönüştü.

andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak