Molatik Nostaljik - 2: Feri Cansel

Bazı insanlar her dönem adından söz ettiriyor. Feri Cansel de o isimlerden biri. Yeşilçam'a damga vuran Feri Cansel 39 yıllık fırtınalı yaşamıyla da büyük izler bıraktı...

Molatik Nostaljik - 2: Feri Cansel

En vamp isim

En vamp isim

Türk sinemasının belki de en vamp karakteri Feri Cansel’di. Güzelliğinin yanı sıra zekasıyla da adından söz ettiriyordu. Ancak bu kadar şöhretin arkasında dram da yatıyordu.

Kimdir Feri Cansel?

Kimdir Feri Cansel?

Feri Cansel, gerçek ismiyle Feriha Cansel 1944 Kıbrıs Lefkoşe’de doğmuş büyümüştü. 19 yaşında Londra’da evlenmiş İngiliz vatandaşı olmuştu. İngiltere’de manikür pedikür yaparak yaşamını bir süre sürdürdü.

Turist olarak geldi…

 Turist olarak geldi…

1964’te turist olarak İstanbul’a gelip bir otelde kaçak olarak çalışmaya başladı. O kadar güzeldi ki sinema yapımcılarının dikkatinden kaçmadı. İşte hayatının dönüm noktası bura oldu. 1964 yılında Nedim Otyam'ın "Kan ve Gurur" filminde Ahmet Mekin ile oynadı.

Formaliteden kapıcısıyla evlendi

Formaliteden kapıcısıyla evlendi

Kapıcısıyla formalite evlilik yapıp boşandı, Türk vatandaşı oldu. Git gide Feri Cansel için kader ağlarını örüyordu. 3 ay sonra bu evlilik de son buldu.

Filmler birbirini takip etti

Filmler birbirini takip etti

Türk vatandaşı da olunca iyice rahatlayan Feri Cansel sinema kariyerine devam etti. Şan şöhrete kendisini tamamen kaptırmıştı. Herkes ondan söz ediyordu. Dergilerde gazetelerde onu görmek gayet normal hale gelmişti.

Furyaya o da kapıldı

Furyaya o da kapıldı

1970’lerin ortasından itibaren Yeşilçam’da erotik film furyası ortaya çıktı. Birçok ünlü isim bu akımda kendini bir anda buldu. Feri Cansel de nasibini aldı. Hatta o kadar ünlendi ki lakabı, Sylvia Kristel'in oynadığı dünyaca ünlü Emmanuelle serisine gönderme yapacak biçimde ‘Kasımpaşalı Emmanuelle’ olmuştu.

Trafik kazası onu çok etkiledi

Trafik kazası onu çok etkiledi

Feri Cansel yaladığı trafik kazası sonrası göğüslerindeki silikonları çıkardı. Bu dönemde sinemanın yarı sıra sahnelere de adım attı. Şan dersleri aldı. Yusuf Tereyağoğlu olan evliliği de 1979’da, 3 yılın ardından son bulmuştu.

1982’de son filmini oynadı

1982’de son filmini oynadı

Ünlü ‘furya’ sona ermiş,  Feri Cansel de ‘normal’ filmlere geri dönmüştü. 1982’de Gözüm Gibi Sevdim filminde rol aldı. Sahnelerde de yer almaya devam ediyor, Melih Ük ile de aşk yaşıyordu. Ancak ilişkileri çok dengesiz gidiyordu.

Cinayete kurban gitti

Cinayete kurban gitti

Güzel oyuncu, Melih Ük ile o akşam tartışma yaşadı. Tabancayla olay yerine gelen Ük, Feri Cansel’e ateş etti ve Cansel’in kızının önünde Yeşilçam’ın efsanesini öldürdü. Fırtınalı bir hayat süren Feri Cansel 39 yaşında aramızdan ayrıldı.

 

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak