Molatik Nostaljik - 3: Mine Mutlu

Bakışları Türkan Şoray kadar güzeldi. Hatta 18 yaşında güzellik kraliçesi bile seçilmişti. Ancak yaşamı kendisi kadar güzel olmadı. İşte Mine Mutlu’nun hayat hikâyesi…

Molatik Nostaljik - 3: Mine Mutlu

Asıl adı Emine’ydi

Asıl adı Emine’ydi

1948 yılında İstanbul’da doğan Mine Mutlu’nun gerçek adı Emine Özatmacaydı. Güzelliğiyle çevresindekilerinin dikkatini çekiyordu.

Türkiye güzeli oldu

Türkiye güzeli oldu

18 yaşındaki Mine Mutlu güzellik yarışmasına katıldı. Yarışmayı kazanmasını da bildi. Kraliçe Mine üzerinde toplanan gözler bir süre sonra onu beyaz perdede görmeye başladı. 19 yaşındayken ilk fimi Ben Bir Kanun Kaçağıyım’dan sonra Bana Kurşun İşlemez ve Mandrake Killing’e Karşı filmleri ile sinemada boy gösterdi.

1970’lerde mecbur kaldı

1970’lerde mecbur kaldı

Televizyonun yayılmasıyla sinema salonları boşalmaya başlamıştı. Sinema yapımcıları da erotik içerikli filmlere yönelmeye, oyuncuları da bu tarafa kanalize etmeye başlamışlardı. Bundan payını Mine Mutlu da aldı. Beş Tavuk Bir Horoz, Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak gibi filmlerde rol aldı.

Hafızalara böyle kazındı

Hafızalara böyle kazındı

Diğer meslektaşlarına göre biraz daha şanslıydı çünkü bu furyada sadece 2 yıl yer almıştı. Ancak bu süre onun, insanların aklına erotik filmlerle gelmesini engelleyemedi. 1980’den sonra ise sinemadan uzaklaşmaya başladı.

Annelerinin yolunda ilerlediler

Annelerinin yolunda ilerlediler

1978 yılında Ünal Çulha ile evlendi. Çağkan ve Büşra isimli çocukları oldu. Kardeşler de annelerinin yolunda gitti ve oyuncu oldular.

Sahnelere de adım attı

Sahnelere de adım attı

1970’lerin sonuna doğru sinemanın yanı sıra sahnelere de çıktı. Çeşitli gazinolarda yer aldı. Güzelliği kadar sesiyle de adından söz ettirdi.

Son filmi Bülent Ersoy’la

Son filmi Bülent Ersoy’la

1980’lere gelindiğinden Mine Mutlu sinemadan iyice uzaklaştı. Bülent Ersoy ile birlikte Beddua filminde yer aldı. Son olarak da İntibah dizisiyle kamera karşısına geçti. Sonrasında ise kendini ışıltılı dünyanın gerisine attı.

Yıldızlarla birlikte oynadı

Yıldızlarla birlikte oynadı

Ayhan Işık, Sadri Alışık, Zeki Müren, Ahmet Mekin gibi usta oyuncularla birlikte oynadı. Ancak en çok bilinen filmi Köyden İndim Şehire’deki rolü oldu. Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe ile kamera karşısına geçti.

42 yıla neler sığdırdı

42 yıla neler sığdırdı

Mine Mutlu’ya dair son haberi 1990’da aldık. Şansız kraliçe meme kanserine yakalanmıştı. Sonuna kadar mücadele etti. Lakin çabası hastalığa teslim olmasına engel olamadı. 18 Eylül 1990 günü aramızdan ayrıldı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak