Molatik Nostaljik - 5: Zerrin Egeliler

70’ler denince akla Yeşilçam’ın hatırlanmak istemeyen bir furya akla geliyor. Televizyonun yaygınlaştırması birçok oyuncuyu sinemadan uzaklaştırdı, bazıları ise furyaya uydu. Onlardan birisi de Zerrin Egeliler…

Molatik Nostaljik - 5: Zerrin Egeliler

Güzelliği dillere destandı

Güzelliği dillere destandı

1950’de dünyaya gelen Hatice Özügül etrafındakilerini dikkatini güzelliğiyle çekiyordu. Dalgalı saçlarıyla ve fiziğiyle diğer kadınlardan hemen fark ediliyordu.

22 yaşında beyaz perdede

22 yaşında beyaz perdede

Hatice Özügül ilk filminde 22 yaşında rol aldı; Gönül Oyunu. Ancak ufak bir rolle kariyerine başladı. 1972’den sonra 1975’e kadar herhangi bir yapımda rol almadı. Taa ki Kadınlar filmine kadar.

Dönüm noktası

Dönüm noktası

1975 yılı Yeşilçam için dönüm yılıydı. Sinema seyircisi git gide azalmaya başladı. Komedi tarzı dışında beyaz perde yeteri kadar ilgi görmüyordu. Bunun sebebi ise televizyonun yaygınlaşması oldu. Peki sinema yapımcıları ne yaptı? Bu yıldan itibaren “cinsellik satar” düsturuyla cinsel içerikli komedi filmlerine yöneldi.

Hatice’den Zerrin’e

Hatice’den Zerrin’e

1977’ten itibaren ise bu furya iyice sinemaya hâkim olmaya başlamıştı. Birçok isim para kazanmak için cinsel içerikli filmlerde oynamaya başladı. O isimlerden biri de Hatice Özügül’dü. Güzelliğiyle dikkat çeken Hatice’nin adı artık Zerrin Egeliler’di ve herkesi peşinden koşturuyordu.

Başrollerde ismi görülünce…

Başrollerde ismi görülünce…

Artık bir star olmuştu Zerrin Egeliler. Adının görüldüğü filmler izlenme rekoları(!) kırıyordu. Yapımcıları peşinden koşturuyordu. Her filmi olay oluyordu.

Rekor kırdı

Rekor kırdı

Zerrin Egeliler o kadar meşhur olmuştu ki akla gelen ilk isimlerden oluyordu. Bir yıl içinde 37 filmde sahne kendi adına bir rekora imza attı. Her sinemada muhakkak bir Zerrin Egeliler filmi oluyordu.

“Çıplaklıktan nefret ettim”

“Çıplaklıktan nefret ettim”

Ancak bu kadar şöhret Egeliler’e çok gelmişti. Verdiği bir röportajda “Ben hiç porno yapmadım... Fakat, ne olursa olsun yaptığım filmlerden sonra seksten iğrendim. Her adamla öpüşülür mü? Çıplaklıktan nefret ettim... Seks yıldızı oldum ama, yüzümle bakışımla da şey ettim... Tabii vücudumu da gösterdim, ben hiç beğenmem vücudumu fakat seyirci tuttu..." dedi.

Sahnelere adım attı

Sahnelere adım attı

O dönem Feri Cansel, Mine Mutlu gibi isimler kariyerlerini şarkıcılıkta devam ettiler. Zerrin Egeliler’in de geri kalması düşünülemezdi tabi. O da sahnelere adım attı.

Dünyaevinde bir yıldız

Dünyaevinde bir yıldız

Oyunculuğu tamamen bırakan Egeliler, Köşk Gazinosu'nun sahibi Fahri Balcı ile evlenip Bursa'ya yerleşti. İstanbul’a veda etti.

Uzun yıllar sonra cenazede

Uzun yıllar sonra cenazede

Bir dönemin sansasyonel yıldızı Zerrin Egeliler en sonra eşi Fahri Balcı’nın cenazesinde kameralar tarafından görüntülendi. Yıllar sonraki hali ile herkesi şaşırttı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak