Molatik Sözlük - 2

Günlük hayatta kullanılan ve anlamları bilinmeyen sözcüklere Molatik Sözlük serisinde devam ediyoruz. Yine birbirinden ilginç bilgileri sizler için derledik. Bakalım bu defa hangi kelimelerle karşı karşıyayız.

Molatik Sözlük - 2

Stalk

Stalk

Özellikle Instagram’ın yaygınlaşmasıyla hayatımıza yepyeni bir kelime girdi: Stalk. Bu kelimeyi gün içinde, özellikle genç kesim çok kullanıyor. Köken olarak İngilizceye ait. Anlamı da ‘sessiz ve gizli yürümek, avı izlemek’miş. Durduk yere av-avcı olduk yine…

POS cihazı

POS cihazı

Mekâna gittik, yedik içtik kalkacağız hesabı istedik, hesap geldi, garsona ‘POS cihazı getirebilir misiniz?’ dediniz, garson da getirdi, ödemeyi yaptınız. Peki POS cihazı ne demek? “Point of sale” (satış noktası) söz öbeğinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kelime. Artık biliyoruz ve bu bilgi ile gurur duyabiliriz.

Fayton

Fayton

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen fayton, kelime kökeni bakımından Yunancaya dayanıyor. Mitolojide Helios'un at arabasını ödünç alıp deviren oğlu Phaëton’un zamanla ‘phaéton’ yani kiralık at arabasına dönüşmesiyle oluşmuştur. Bize de fayton olarak geçmiştir.

Puantiye

Puantiye

Genellikle kadınların kullandığı bir kelime puantiye. Noktalı kumaşa verilen isimdir kendisi. Latincedeki ‘punctus’ yani nokta sözcüğü Fransızcaya ‘pointillé’ olarak geçmiştir. Noktalı, benekli anlamı vardır.

Vantilatör

Vantilatör

Yaz aylarının sevilen eşyası vantilatör, kelime kökeni olarak Fransızcaya ait. ‘Ventilateur’ rüzgâr estirici, havalandırma pervanesi sözcüğünü alıp Türkçeye koymuşuz.

Vapur

Vapur

Yine bir Fransızca sözcükle karşı karşıyayız. Özellikle İstanbul’da oturanların çok sevdiği bir ulaşım aracı olan vapur Fransızcadaki ‘bateau à vapeur: buharlı gemi’ kelimesinin Türkçedeki halidir. ‘Bateau’yu yani bot, gemiyi atıp ‘vapeur’ buhar sözcüğünü almışız sadece.

Peyderpey

Peyderpey

Çok fazla kullanılmamasına rağmen önemli bir kelime olduğunu düşünüyorum. Farsçadaki pay dar pay yani adım adım, art arda sözcüğünün yansımasıdır. ‘Pay’ kelimesi adım anlamına geliyor.

Emoji

Emoji

Yine teknolojinin bizlere öğrettiği bir kelime. Bu sefer çok uzaklardan geliyor kökeni. Japoncadaki e- resim ve moji-harf sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan emoji kelimesi bize de aynı şekilde gelmiştir. Türkçesi ‘resim harf’ gibi bir şey.

Kuaför

Kuaför

Erkeklerin berber dediği meslek kadınlarda kuaför. Gerçi günümüzde çok farkı kalmadı ikisi de aynı dükkanlarda hizmet veriyor. Kuaför Orta Latincede ‘cofea’ başlık, kask zamanla değişip Fransızcaya ‘coiffe’ saç kesimi olarak geçmiş, ‘coiffeur’ kadın ve erkek berberi olmuş, oradan da bize kuaför olarak gelmiştir.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak