Gündem
06.01.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 06.01.2012-2:30

Molotofa ‘silah’ cezası

Adalet Bakanlığı’nın 50 maddeden oluşan taslak paketinde, denetimli serbestlik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkıyor. Kaçak elektriğe hapis yerine para cezası, silah olarak değerlendirilen molotofa da 15 yıl hapis öngörülüyor

Sitene Ekle

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Adalet Bakanlığı’nın, yargının hızlandırılması amacıyla hazırlayarak Bakanlar Kurulu’nda sunumunu yaptığı taslak pakette, çarpıcı düzenlemelerin bulunduğu ortaya çıktı.
Pakette, suç işleyenlerin tutuklanmayarak, sadece kontrol altına alınmasını öngören denetimli serbestlik süresinin yeniden düzenlendiği ve “3 yıla kadar ceza öngören” suçlar için uygulanan denetimli serbestliğin, 5 yıl ve daha az ceza öngören suçlarda uygulanmaya başlanacağı bildirildi. Bu durumda, 5 yıla kadar ceza öngören suçlarda, tutuklama yerine adli kontrol altına alma yöntemi uygulanabilecek. Pakette, molotof kokteylinin silah olarak değerlendirilmesini sağlayacak bir düzenleme de bulunduğu belirtiliyor.


50’nin üzerinde maddeden oluşması beklenen paketle, Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu başta olmak üzere birçok temel kanunda değişiklikler yapılmasının tasarlandığı bildirildi.

Kaçak elektriğe idari ceza
Pakette, kaçak elektrik kullananların bu suçu ilk kez işlediğinde hapis cezası yerine idari para cezasına mahkum edilmesini öngören bir düzenlemenin yer aldığı belirtildi. Halen, bu suçu işleyenler, nitelikli hırsızlık yapmış sayılarak 5 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. Bu maddenin değişmesi, binlerce davanın ortadan kalkmasını da sağlayacak. Tasarıda icra dairelerindeki tüm ödemelerin banka üzerinden yapılması ve ev eşyalarının haczine sınırlama getirilmesi de bekleniyor.

Denetimli serbestlik
Pakette yer verilmesi düşünülen en önemli düzenlemelerden birinin, denetimli serbestlik uygulamasının süresini değiştiren madde olduğu bildirildi. Buna göre, halen üst sınırı 3 yıl ve daha az olan suçlarda tutuklama yerine adli kontrol kararı verilebilmesini öngören maddede değişiklik yapılarak üst sınır 5 yıla çıkartılacak.  Bu durumda, 5 yıla kadar ceza gerektiren suçlardan birini işleyenler, tutuklanmayabilecek ve adli kontrol altına alınacak. Bu kişilere, karakolda imza verme, belirlenen yerlere gitmeme gibi tedbirlerden biri uygulanabilecek.

Molotof da yer alabilir
Tasarıda özellikle otobüslere atılması nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın sert tepki gösterdiği molotof konusunda da adım atılması bekleniyor.
 Molotofun, patlayıcı değil silah olarak değerlendirilmesini sağlayacak düzenleme yaşama geçerse, molotof atanlar, 8 yıl yerine 15 yıla kadar hapisle yargılanacak.


Etiketler: Bakanlar Kurulu
Bilgi YarışmasıTenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi futbol takımımızın rengi sarı kırmızı değildir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX