Momo nedir? Momo nasıl ortaya çıkıyor? Momo'dan çocukları nasıl koruyabiliriz...

06 Mart 2019 - 14:45'de eklendi07.03.2019 - 16:25'de güncellendi
Bugünlerde gündemi en çok meşgul edilen konulardan bir tanesi çocukları korkutan ve iddialara göre intihara sürükleyen Momo karakteri, oyunu ve reklamları. Peki Momo nedir, Momo nerelerde karşımıza çıkabilir ve Momo'dan çocukları nasıl koruyabiliriz? İşte detaylar...

1-

KAĞAN DURSUN / ÖZEL

İnternet 7'den 70'e herkesin bulunduğu bir platform. Günümüz çocukları internette bir hayli aktif. Ama çocuklarımız internette ne yapıyor, ne görüyor? 

2-

Son dönemde en çok konuşulan konulardan bir tanesi Momo. Peki nedir bu Momo? 

3-

Momo oyunu ilk kez İspanyolca konuşulan ülkelerden birinde bir kişinin Instagram’dan bir fotoğraf keserek bu fotoğrafla Whatsapp profili yaratmasının ardından ortaya çıkıyor.

4-

Daha sonra bu sapkınlık yayılıyor, insanlara rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başlıyor, bu numarayla iletişim kuran kişinin psikolojisini bozmaya yönelik hareketler yapılıyor. Hatta bazı tanıklara göre Momo karşı tarafın kişisel bilgilerine ulaşıyor.

5-

Momo, Meksika ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara cevap verebiliyor. Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika'da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

6-

İnsanlar da meraklı tabi, bu yayılan numaralara mesaj atarak meraklarını gidermeye çalışıyorlar. Karakter ise gördüğünüz gibi  korkunç. E bundan dolayı çocuk kitle hedef alınıyor ve korkutuluyor.

7-

Peki Momo bize nasıl sıçradı? Momo'dan çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

8-

Bugünlerde çıkan bir videoya göre Momo Youtube'da çocuk videolarında birden ortaya çıkıyor.

9-

Bu çocuk videolarında çıkan Momo, kesici ve delici aletleri bilinç altına yerleştirmeye çalışıyor, emirler veriyor. İşte bu açıdan Mavi Balina benzetmesi yapılıyor insanlar tarafından. Ve bu kesici, delici alet özendirmelerinin ardından karşınıza jiletlenen bilekler çıkarıyor.

10-

Bu yaşanan olaylar sonrası YouTube sözcüsü, “Medyada yer alan haberlerin aksine, Momo ya da Momo'yu özendiren içeriğe dair hiçbir kanıt yok. Bu tür içerikler kurallarımıza aykırı ve hemen kaldırılır” dedi.

11-

Peki çocuklarımızı Momo ve benzeri olaylardan nasıl koruruz?

12-

-Çocuğunuzun video paylaşım sitelerinde/dijital oyunlarda karşılaşabileceği zararlı, sakıncalı içerikler ve etkileri konusunda bilinçlenin.

-Çocuğunuza video paylaşım sitelerinde/dijital oyunlarda karşılaşabileceği zararlı, sakıncalı içerikler ve etkilerini açıklayın. İzlediği/oynadığı içeriklerin yaşına uygun olup olmadığını nasıl anlayacağını ve kontrolünü öğretin.

-Video içeriklerini çocuğunuz izlemeden önce izleyin veya ilk önce birlikte seyredin.

13-

-Sürekli izlediği veya yeni izleyeceği videoları listeleyin, denetim altında tutun. Sitelerin otomatik video tavsiye yöntemi ile oluşturduğu listeleri izletmeyin.

-Video paylaşım sitelerinde serbestçe gezinmelerine izin vermeyin.

-Zararlı videoları mutlaka bildirin.

-Zararlı videolarda çıkan reklamları da gördüğünüz sakıncalı video linki ile reklam veren firmaya bildirin.

14-

Bu arada Momo'ya ait bu görsel Japonya'da müzede sergilenen kuş kadın heykeline ait. Kısaca kafanızda böyle bir karakter oluşturup bilinç altınızı böyle şeylerle yormayın.

15-

Yaşanan olay sonrası zaten kuş kadın (Momo) heykelinin yaratıcısı  43 yaşındaki Japon heykeltıraş Keisuke Aiso, "Momo öldü, laneti de kalktı. Artık çocuklar rahat edebilir" dedi.

Google'dan açıklama:

“Medyada yer alan haberlerin aksine, yakın zamanda YouTube’da Momo’ya ya da Momo'yu özendiren içeriğe yer veren videolara ilişkin hiçbir bulgu ulaşmamıştır. Bu tür içerikler kurallarımıza aykırıdır ve hemen kaldırılır."
Bu makaleye ifade bırak

İlginizi Çekebilir