Konya

Yerel Haber
07 Kasım 2017 - 15:38

Moskova'da "Selçuklular" Anlatıldı

KONYA (AA) - Cumhurbaşkanlığı himayesinde Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği ve Selçuklu Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen Selçukluların Tarihi ve Kültürel Mirası Kongresi'nde, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) akademisyenleri Selçuklu medeniyetini anlattı.

Moskova'da düzenlenen kongrede NEÜ'den çok sayıda akademisyen katıldı.

Kongrenin önemine değinen NEÜ Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı, kongrede Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devletinin mimarisi üzerine bir sunum yaptığını söyledi.

Çaycı, Moskova'da Türkoloji bölümünde okuyan öğrencilerin kongreye katıldığına dikkat çekerek, kongrenin Rusya ve Türkiye'deki üniversiteler arasındaki işbirliğini artırdığını belirtti.

NEÜ Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Özcan da kongrede Büyük Selçuklu tarihinin ve kültürünün Moskova'da tanıtılmasının önemli olduğunu söyledi.

NEÜ Türk İslam Sanatları ve Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Şimşir ise kongrede Selçuklu süsleme sanatlarını anlattığını aktardı.

KonyaYerel Seçim Sonuçları

Konya Hava Durumu

3°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.