Mourinho, Juventus taraftarına yaptığı hareket için öz eleştiri yaparak şaşırttı

Manchester United'ın deplasmanda son 4 dakikada bulduğu 2 golle Juventus'u 2-1 yendiği maçın kahramanı elbette Jose Mourinho oldu. Inter efsanesi olan Mourinho, ezeli rakip Juventus taraftarı tarafından haliyle hiç sevilmiyor ve bu nedenle bütün maç boyunca aleyhinde tezahüratlar yapıldı. Mou'nun takımı maçı son dakikalarda dramatik şekilde kazanınca da sahne ona kaldı ve o da her zamanki gibi şovunu yaptı.

Mourinho, Juventus taraftarına yaptığı hareket için öz eleştiri yaparak şaşırttı

Tam da beklendiği gibi

Tam da beklendiği gibi

Mourinho'yu tanıyanlar için Juventus taraftarına yaptığı "Sizi duyamıyorum" hareketi şaşırtıcı olmamıştır. Juventus taraftarı maçı bırakıp Mourinho'yla uğraşmaya başladığı andan itibaren Mou'nun fırsat kolladığından hepimiz emindik. Manchester United'ın 4 dakika içerisinde bulduğu gollerle sürpriz şekilde öne geçmesi de zemini hazırladı.


 

Tribünlere doğru depar atıp dizlerinin üzerinde mi kayar, taraftarlara dönüp susun işaret mi yapar, iki elini yanlara açarak kafa mı sallar, ellerini yumruk yapıp ileri geri mi sallar diye beklerken Mourinho, tepkisini daha karizmatik ve kendisinden beklenmeyecek derecede ağırbaşlı bir tavırla elini kulağına götürüp ağzının tek tarafını yukarı kaldırarak gösterdi.

Hiç beklenmediği gibi

Buraya kadar her şey normal. Çünkü Mourinho'yla uğraşırsanız fırsatını bulduğu anda intikamını alır. Bu intikam kimi zaman göze parmak sokmak, rakip taraftara el kol hareketi çekmek gibi aşırılıklar; kimi zaman da dünkü gibi küçük ama tahrik edici jest ve mimikler içerebilir.
 


Beklenmeyen şeyse Mourinho'nun yaptığı hareket için "90 dakika boyunca bana ve aileme hakaret ettiler. Yaptığım hareketle sadece seslerini yükseltmelerini istedim. Muhtemelen böyle bir şey yapmamalıydım, sakin kafayla olsam yapmazdım ama aileme, Inter'e küfrettiler. Bu yüzden böyle davrandım" diyerek hatasını kabul etmesi. Onun öz eleştiri yapmasına katiyen alışık değiliz. Çünkü o, Special One (Özel Olan), Chosen One (Seçilmiş Olan)'dır.

Değişmesi mümkün mü?

Değişmesi mümkün mü?

Mourinho artık 55 yaşına geldi. Bütün teknik direktörlük kariyeri rakip takım oyuncularıyla, rakip takım teknik direktörüyle, rakip takım taraftarıyla, rakip takım basın mensuplarıyla ve rakip takıma ait ne varsa onlarla didişerek kaos yaratıp bu kaosu da ustaca kendi yararına kullanmış olan biri olarak bu yaştan sonra değişeceğine inanmak akla mantığa sığmıyor.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var ve Mourinho'nun rekabet anlayışı da bu. Yaptığı bu dolaylı özeleştirinin tek sebebiyse, bir Inter efsanesi olmasına rağmen Juventus'a duyduğu saygı.

Bonucci'den yaranma çabaları

Bonucci'den yaranma çabaları

Mourinho, Juventus taraftarlarına dönüp "Sizi duyamıyorum" hareketi yaparken karşısında bir anda Leonardo Bonucci'yi buldu. Hani geçen sene ani bir kararla Juventus'ın bir diğer ezeli rakibi Milan'a transfer olarak Juventus taraftarının nefretini kazanan, fakat bu yıl takasla geri dönen Bonucci...

Juventus taraftarının gönlünü tekrar kazanmak için güzel bir fırsattı ve o da bunu kullandı. 

Mourinho'nun Türkiye'ye gelme ihtimali

Mourinho'nun Türkiye'ye gelme ihtimali

Manchester United'ın tepetaklak gittiği her dönemde Mourinho'nun kovulma ihtimali gündeme geliyor. Bu ihtimal de beraberinde Mou'nun Türkiye'ye geleceği söylentilerini getiriyor. Her ne kadar kovulma tazminatı müthiş yüklü olsa da, eğer bir gün United'tan kovulur ve Türkiye'ye gelirse, bu ufak ama tahrik edici hareketleri, söylemleri burada hiç istemeyeceğimiz şekilde karşılık bulabilir.

Türkiye'de özellikle büyük takımlardan birinin başına geçerse zaten gergin geçen derbiler bambaşka bir hal alabilir. Aman diyelim, aman.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak