Muazzez Ersoy'un Türk Sanat Müziği için beklentisi ne?

Muazzez Ersoy, Türk Sanat Müziği'nin eskisi kadar popüler olmamasından şikayetçi. Hatta şikayetçi demek hafif kalıyor çünkü bu durumun çözülmesi için girdiği beklenti, işi bambaşka yerlere götürüyor. Peki TSM'nin tekrar şahlanması için cumhurbaşkanına, yani devletin en tepesine seslenen Muazzez Ersoy tam olarak ne olsun istiyor?

Muazzez Ersoy'un Türk Sanat Müziği için beklentisi ne?

Ersoy ne dedi?

Ersoy ne dedi?

Muazzez Ersoy'un şikayeti şöyle: "Sanat müziği inanılmaz bir durgunluk yaşıyor. Başkan Erdoğan'a buradan sesleniyorum. Türk müziğine ağırlık verilerek bir şeylerin yapılmasını istirham ediyorum müziğimiz bitmiş durumda. Gençler popüler müziğe kaymış durumda."

Değişim

Değişim

Müzikte bazı tarzlar dönem dönem yükselişe geçiyor. Mesela daha önce Tarkan, Nev, Emre Altuğ, Funda Arar, Sertab Erener gibi isimler TSM albümleri çıkarmış ve bu sayede sanat müziğinin sükse yaptığı dönemler yaşamıştık.
 

Türk sanat müziği çalışmaları yapan son şarkıcılara mı şahit oluyoruz?

 

Türk Sanat Müziği'nin düşüşe geçtiği doğru. Gerek çağın değişmesi, gerek çağla beraber değişen neslin tercihleri, başka müzik türlerini ön plana çıkarıyor. Ve bu ilk kez yaşanan bir durum değil.

Bu konunun devletle ne ilgisi var?

Bu konunun devletle ne ilgisi var?

Tam olarak anlamlandıramadığım şu, Muazzez Ersoy'un bu değişime engel olmak için devletin üst merciilerinden beklentisi nedir? Kimse TSM'nin popülerliğini kaybetmesi için uğraş vermiyor ki yetkililer bunun önüne geçsin. Tamamen doğal sebepler ve dinleyici kitlesinin tercihleri nedeniyle bu durum yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı, Kültür Bakanı ya da başka bir üst düzey devlet yetkilisi bu konuda ne yapabilir? TSM yarışmaları ya da TSM organizasyonları düzenlense dahi yine halihazırda bu müziğe gönül vermiş insanlar katılacak. Geniş kitlelere ulaşmayacak.

Kaldı ki koskoca devlet insanlarının önceliği bu mudur? Kimse kimseye bir müzik türünü zorla dinletemez ya...

Ne yapmalı?

Ne yapmalı?

Muazzez Ersoy hayatını Türk Sanat Müziği'ne adamış biri. Bu düşüşün onu üzmesini anlamak gerekiyor. Fakat onun da değişen çağı anlaması gerekiyor.

Şu dakikadan sonra seçenekleri belli. Ya değişime ayak uydurup kendini ve tarzını güncellemesi gerekiyor -ki birçok örneği var-, ya halihazırda az sayıda ama sadık kitlesiyle yetinmesi gerekiyor ya da köşesine çekilmesi gerekiyor.

Türk Sanat Müziği'ni tekrar canlandırmanın yolu ne yazık ki küsleri barıştırır gibi üst merciileri devreye sokmak değil. Bunun dinleyici kitlesinde karşılık bulması imkansız.

Bu makaleye ifade bırak