17.05.2018 20:28 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Muğla'da 'kum şeytanı' ortaya çıktı! Güneşe doğru yükseldi ve gözden kayboldu...

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki 1965 rakımlı Babadağ'da oluşan hortum, akrobasi pilotu tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Babadağ'da çıkan hortum,  bölgede yamaç paraşütü yapan sporculara heyecanlı anlar yaşattı. 

Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Babadağ Hava Sporları Rekreasyon Merkezi'nin  bin 800 metre pistinde hortum oluştu. Yaklaşık 1 dakika süren hortum, Çinli  aksiyon yamaç paraşütü pilotu Manson Zeng (32) tarafından cep telefonuyla  görüntülendi.

Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan hortumun görüntüsü kısa  sürede çok sayıda kişi tarafından izlendi.

Görüntüyü kaydeden Zeng, gazetecilere yaptığı açıklamada, hortumun  rüzgar ve termal havanın birbirine çarpması sonucu oluştuğunu söyledi.

"İlk kez bu olaya şahit oldum ve oldukça heyecanlıydım"

Hortumun yukarıya doğru yükseldiğini anlatan Zeng, "Aslında bu olay  oldukça tehlikeli. Videoda da görüldüğü gibi olay anında pilotlar paraşütlerinin  üzerine kapanıyor. Bu hortum paraşütü alıp yukarıya fırlatabiliyor. İlk kez bu  olaya şahit oldum ve oldukça heyecanlıydım." dedi.

'KUM ŞEYTANI'

Fethiye'de yamaç paraşütü pilotluğu yapan Ferdi Toy ise bu tarz  hortuma paraşütçülerin "kum şeytanı" adını verdiğini ifade etti.

Hortumun yaz aylarında Babadağ'ın bin 800 ve bin 900 metre pistlerinde  görüldüğünü belirten Toy, "Yerde küçük bir hortum gibi başlıyor. Bunu  gördüğünüzde paraşütlerinizi hemen tutmanız ve kapatmanız gerekiyor. Alıp  malzemeleri götürebiliyor. Buradaki tecrübeli pilotlar da yeni gelenlere bu  uyarıları yapıyor. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmasının önüne geçiyoruz." diye  konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy4