Ege

13.06.2018 - 04:40 | Son Güncelleme: 13.06.2018-4:41

Muğla’ya dev müze

Muğla Büyükşehir Başkanı Osman Gürün, kent tarihinin kronolojik sıraya göre anlatılacağı Bölge Müzesi’nin temelini attı, “Çocuklarımızın kentin kültürüyle yetişmesi gerekiyor” dedi

Sitene Ekle

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bölge Müzesi’nin temelini törenle attı. Türkiye’nin ünlü mimarlarından Cengiz Bektaş’ın eseri olan müzenin temel atma törenine; Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün ev sahipliğinde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ula Belediye Başkanı Ümit Kararslan, Muğla Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Kente sadece yollar, yüksek binalar yaparak hizmet edilemeyeceğini, bir yerleşmenin kent olabilmesi için kültür donanımının olması gerektiğini söyleyen Bektaş, Gürün’ün klasik müze yapımı dışında kendi düşüncelerinizle yaşayan ve yaşatan bir müze projesi yapılması fikrinin kendisini çok etkilediğini belirtti. Bektaş, “Ata’mızın fikirlerine çok yakışan bir tasarımın temel atmasında beraberiz. Bölge Müzesi ile Muğla’nın her çağını yansıtacağız ve en üstte kent her şeyi ile anlatılacak. 

Aileler sinemaya, tiyatroya gider gibi müzemizi ziyaret edecek. Bu tür projeler Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

3 bin yıllık tarih

İl genelinde temeller attıklarını, açılışlar yaptıklarını ama Bölge Müzesi projesinin kendisi için ayrı bir önem taşıdığını belirten Başkan Osman Gürün de, tarihinde birçok uygarlığa, medeniyete ev sahipliği yapmış Muğla’nın tarihinin 7 den 70 hemşerilerine bu müzede anlatılacağını kaydetti. Gürün, “Kentin tarihinin, tüm değerlerinin kronolojik, görsel bir şekilde en altta 3 bin yıl öncesinden başlayarak günümüze kadar gelmesi fikriydi. Muğla’nın hangi topraklar, değerler üzerinde oturduğunu, yaşadıkları şehrin geçmişini, kültürünü çocuklarımızın bilmesi, memleket ve vatan sevgisi, hemşerilik duyguları ile yetişmesi gerekiyor. Cengiz hocam Denizli doğumlu Muğlalı. Muğla’ya çok önemli bir katkı yaptı ve bir eser kazandırıyor. Muğlalı olmak da sadece Muğla’da doğmak değildir. Muğla için düşünen, Muğla için ter akıtan, Muğla için bir çivi çakan herkes Muğlalıdır” diye konuştu.


82. Oscar ödül töreninde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü hangi oyuncuya gitmiştir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX