Dünya

30.07.2011 - 12:36 | Son Güncelleme: 30.07.2011-12:37

Muhalif liderin öldürülmeden az önce kaydedilen son görüntüleri

Sitene Ekle

Libya'daki isyancı grupların askeri birlik komutanı General Abdülfettah Yunus’un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi. Libya lideri Kaddafi’nin 1969’dan beri sağ kolu olan General Yunus, saf değiştirerek muhaliflerin yanında yer almıştı.

Libya halkının reform taleplerinin yerine getirilmesinde önemli rol oynayan General Abdül Fatah-Yunus, Bingazi yolunda silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda General Yunus’un yanı sıra iki yardımcısı, Albay Muhammed Hamis ve Nasır el Mezkur’un da hayatını kaybettiği kaydedildi.

SORGU YOLUNDA ÖLDÜRÜLDÜ

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, askeri operasyonlara ilişkin kurulan komisyon önüne çıkmak üzere cepheden çağırılan General Yunus'un, Bingazi'ye giderken silahlı bir çete tarafından öldürüldüğünü açıkladı. General Yunus'un operasyonlar konusunda sorgulanmak istenmesinin ardında, Kaddafi ile bağlantılarının sürdüğü yönünde şüphelerin olduğu belirtiliyor.

SALDIRGAN YAKALANDI

Abdülcelil, General Yunus ve beraberinde iki yardımcısının,Kaddafi yanlısı saldırganların suikasti sonucu öldüğünü, sorumluların elebaşını yakaladıklarını söyledi. General Yunus, Şubat ayındaki ayaklanmanın başlamasına dek Muammer Kaddafi'nin içişleri bakanıydı. Saf değiştirmesi de isyancılar için önemli bir moral kaynağı olarak görülmüştü.

Muhalifler, Yunus'un kaydedilmiş olan son görüntülerini kendilerine destek veren yayın organları ile paylaştı ve görüntüler için 'Yunus'un ölmeden kısa süre önce çekilmiş son görüntüleridir' dedi.

 


Etiketler:
İlk olimpiyat oyunları nerede düzenlenmiştir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.