14.04.2016 14:59 | Son Güncelleme:

Muhalifler 2 köyü IŞİD'den geri aldı

Kilis’in karşısında olan Türkiye sınırındaki 6 köyü ele geçiren IŞİD militanlarına karşı harekat başlatan muhalif grupların oluşturduğu Fetih Ordusu mensupları, öğle saatlerinde 2 köyde denetimi yeniden sağladı.

Fetih Ordusu içerisinde yer alan Türkmenlerin oluşturduğu Muntasır Billah Tugayı Komutanı Firas Paşa DHA muhabirine, son birkaç gündür Carablus’tan aldıkları destek ile Azez’e yakın noktadaki köyleri ele geçiren IŞİD militanlarına karşı saldırı başlattıklarını söyledi. Firas Paşa, son olarak Türkmenlerin ağırlıklı olduğu muhalif grupların IŞİD’e karşı harekata geçtiğini ifade etti. Koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının da hava desteği ile IŞİD’in son günlerde aldığı köylere girdiklerini anlatan Paşa, şöyle dedi:

"Bugün öğle saatlerinde ilk olarak Türkiye sınırındaki Baragat Köyü’nü geri aldık. Son olarak da saat 13,00 sıralarında savaş uçaklarının birkaç hava saldırısı yaptığı İğde Köyü’nde kontrolü sağladık. Şu anda da IŞİD’in ele geçirdiği Kafr Gran Köyü’ne ilerliyoruz."

Firas Paşa, Kafr Gran Köyü’nü de gün içerisinde IŞİD’den arındırmayı amaçladıklarını ifade ederken, Türkiye sınırına yakın noktadaki tüm köylerde denetimin yeniden muhalif güçlere geçmesi için mücadele ettiklerini kaydetti.

KAMPTA KALANLAR GERİ DÖNÜYOR

IŞİD’in özellikle İğde Köyü’nü ele geçirmesinin ardından bu köye yakın noktada olan Türkiye sınırındaki Sucu kampında kalan binlerce Suriyeli sivilin Azez ve Esselame Sınır Kapısı’na ilerlediğini belirten Firas Paşa şöyle devam etti:

"Şu anda bu bölgede kontrolü sağladık. Bunu kampta kalan sivillere de ilettik. Şu anda kampta bulunanlara güvende olduklarını anlattık. Dün gece ve bu sabah kamptan ayrılarak güvenli gördüğü Azez veya Esselame Sınır Kapısı’na gidenlere de geri dönebileceklerini söyledik. Şu anda geceden itibaren ayrılan siviller yeniden Sucu kampına dönüyor."

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0