GündemRSS
13.02.2014 - 12:08 | Son Güncelleme: 13.02.2014-12:08

Muhteşem Yüzyıl 123.Bölüm Full İzle ( Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa Boğulma Sahnesi)

Muhteşem Yüzyıl 123.bölüm full izle. Muhteşem Yüzyıl dün akşam ekranlara gelen 123. bölümüyle herkesi ekran başına kilitledi. Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Mustafa dünklü bölümde boğularak öldürüldü.Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa ölüm sahnesi. Şehzade Mustafa neden öldürüldü? Muhteşem Yüzyıl 123.bölüm

Sitene Ekle
Muhteşem Yüzyıl 123.Bölüm Full İzle ( Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa Boğulma Sahnesi)
Muhteşem Yüzyıl, dün akşam ekranlara gelen 123. bölümüyle herkesi ekran başına kilitledi. Muhteşem yüzyıl'da Şehzade Mustafa dünklü bölümde boğularak öldürüldü.Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa ölüm sahnesi. Şehzade Mustafa neden öldürüldü? Muhteşem Yüzyıl 123.bölüm 
 
Muhteşem Yüzyıl Son Dem, dün akşam 123.bölümüyle ekranlara geldi. Final bölümlerine yaklaşırken Muhteşem Yüzyıl'da heyecan yine dorukta. Muhteşem Yüzyıl'ın dün akşam yayınlanan 123.bölümünde Şehzade Mustafa'nın 461 yıl önce gerçekleştirilen katli ekranlara taşındı.  Kanuni Sultan Süleyman'ın kendisine ihanet ettiğini düşündüğü oğlu Şehzade Mustafa'yı huzuruna çağırması herkesi endişelendirmiştir. Şehzade Mustafa Mahidevran Sultan’la eşi Mihrünnisa Hatun’un tüm engel olma çabalarına ve çadırına atılan oklu idam fermanına rağmen, babası Sultan Süleyman'a güvenerek çadıra gitmeye karar veriyor. Çadıra yankılıç giden Mustafa cellatların elinden kurtulsa da Zal Mustafa'nın müdahale etmesiyle beraber boğdurulur. Şehzade Mustafa'nın boğulma anını ise Sultan Süleyman tül perdelerin arkasından seyreder. Muhteşem Yüzyıl 123.bölümü dün akşam ekranlardaydı. Şehzade Mustafa neden öldürüldü? Şehzade Mustafa , Kanuni'ye ihanet etti mi?
 
Muhteşem Yüzyıl 123.Bölüm Özeti
 
Mustafa’nın ölümüne hükmeden Süleyman, sessizliğe bürünüyor. Mustafa, Süleyman’dan gelen emirle ordugaha çağırılıyor. Süleyman’ın halinden korkan Hürrem ise Mustafa’nın sona yaklaştığını anlıyor. Herkes Mustafa’nın ordugaha gitmesini engellemeye çalışırken, Mustafa babasının kendisine kıyacağına inanmak istemiyor!  Cihangir, babasından Mustafa’yı öldürmeyeceğine dair söz alıyor! Atmaca ve Taşlıcalı Mustafa’dan gizli bir isyan tertip ediyor. Son anda ihaneti anlayan Atmaca, ölümle burun buruna geliyor.Ve şehzade Mustafa çadıra giriyor. 
 
Süleyman kararını vermiştir!
Süleyman verdiği kararın ağırlığıyla sessizliğe bürünür. O’nun bu hali Hürrem’i korkutur. cihangir ve Bayezıt, Süleyman’ı Mustafa’ya tuzak kurulduğuna ikna etmek ister. Süleyman ise kararını vermiştir. 
 
Süleyman Mustafa’yı ordugaha çağırır.Mahidevran ve Nisa, Mustafa’nın Süleyman’ın karşısına çıkmasını engellemeye çalışırlar. Mustafa, babasının kendisini öldüreceğine inanmak istemez. 
 
 
Şehzede Mustafa Neden Öldürüldü? 
 
Şehzade Mustafa, Kanuni Sultan Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olma oğlu.Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur. Babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konya’da konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur. Katli, devlete isyan suçundan dolayıdır; ancak deliller ve şahitler konusunda tartışma bulunmaktadır. Hürrem Sultan'ın tahta kendi oğullarından birini geçirmek için Şehzade Mustafa'ya tuzak kurduğu ve ölümünü hazırladığı iddia edilmektedir.
 
 
1553 yılında Veziriazam Damat Rüstem Paşa İran seferi için hareketinden sonra Aksaray taraflarına gelince, orduyu durdurdu ve yeniçerilerin Şehzade Mustafa'ya yatkınlığı olduğunu ve askerin, ihtiyarlığı sebebiyle sefere çıkamayan padişahın Dimetoka da oturmasını, Mustafa'yı hükümdar olmasını istedikleri dedikodusunun yayılmakta olduğunu bildirmek için, sipahiler ağası olan, Kızıl Ahmedliler den Şemsi Ağa'yı (Şemsi Paşa) İstanbul'a yolladı ve padişahın bizzat askerin başında sefere çıkmasını arz ederek, Aksaray'dan ileri gitmeyip bekledi.
 
Padişah bunu haber alınca Rüstem Paşa'yı geri çağırdı ve 1553 ağustos sonlarında kendisi İran seferine çıktı. Kütahya sancakbeyi Şehzade Bayezid'i Rumeli muhafazasında bulunmak üzere Edirne'ye gönderdi. Bolvadin'e gelince Saruhan sancakbeyi Şehzade Selim orduya gelerek el öptü. Bundan sonra padişah Aktepe konağına geldiği vakitlerde, sefere çağrılan Şehzade Mustafa orduya iltihak ederek çadırı kuruldu. Ertesi gün şehzade babasının elini öpmek için otağ-ı hümayuna yürüdü. Çadıra girdiği zaman babasını göremedi, yedi dilsiz onu karşıladı ve hemen üstüne atılarak boğmak istendilerse de Mustafa bunların elinden kurtulup kaçarken, saray hademelerinden Zal Mahmud ağa arkadan yetişip şehzadeyi boğmuştur.Cesedi çadırın önüne bir İran halısı üzerinde bırakılmak suretiyle ölümü ilan edildi. Bu, aynı zamanda İran ile iş birliği yaptığı iddia edilen Şehzade Mustafa'nın durumunda bir mesaj niteliği taşıyordu. Cenazesi daha sonra Bursa’ya gönderilerek II. Murat türbesi yakınına defnedilmiştir.
 

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.