MagazinRSS
07.06.2013 - 15:20 | Son Güncelleme: 07.06.2013-15:25

Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa Ölümü İzle

Şehzade Mustafa nasıl öldürülüyor? Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa ölümü izle. Şehzade Mustafa ölümü nasıl oluyor?

Sitene Ekle
Muhteşem Yüzyıl  Şehzade Mustafa Ölümü İzle
Şehzade Mustafa 1515 yılında Manisa'da doğmuştur. Babası Kanuni Sultan Süleyman annesi Mahidevran Sultandır. 
 
Şehzade Mustafa yaptığı başarılı işler ve babasına layık tam bir erkek evlat olması Hürrem Sultan'ı çileden çıkarmıştır. Bu yüzden Şehzade Mustafa'ya oyunlar kurup babasının gözünden düşmesini sağlamaya çalışmıştır.
Sulatna Süleyman'ı sürekli oğlu hakkında dolduran paşalar emellerine ulaşmıştır. Saruhan, Amasya ve son olarak Konya Sancak Beyliğine atadığı oğlunu Konya'da öldürtmüştür.
 
 
Şehzade Mustafa, Nahçivan Seferi sırasında babası huzuran çağırır. Oda bu çağrıya uyup babasının karşısına çıkmaya hazırlanır. Şehzade Mustafa'yı birisi  oka sarıp gönderdiği mektupla uyarır. '' Baban seni öldürecek'' diye bir not yazılıdır. Fakat Mustafa bunun bir tuzak olduğunu düşünür ve babasının kendisine böyle bir şey yapmayacağından emindir. 
Kanuni'nin huzuruna çıkmak için babasının otağına ( çadır) girer. İçerde bir perde vardır ve perdenin arkasında da babası Kanuni, daha ne olduğunu anlamadan etrafını saran dilsiz askerler Şehzade Mustafa'nın boğazına bir ip ile sıkıp boğmaya çalışırlar. Babasına feryad eden Mustafa, Kanuni'nin gözleri önünde öldürülür.
Şehzade Mustafa 6 Ekim 1553 yılında öldürülmüştür. Babasının tahtına göz dikmesi ve devlete isyan suçundan öldürüldüğü söylenir...
 
 
Şehzade Mustafa'ya yazılan mersiye şair Taşlıcalı Yahya Bey tarafından yazılmıştır.
 
 
Meded meded bu cihanın yıkıldı bir yanı
Ecel celalileri aldı Mustafa Han'ı
Dolundu mihr-i cemali bozuldu erkanı
Vebale koydular al ile Al-i Osman'ı
 
 
Muhteşem Yüzyıl’da yıllar ilerler.. Bir yandan imparatorluğun görkemi ve ihtişamı, diğer yandan da iktidar kavgası büyür. Sultan Süleyman’ın huzurla yaşadığı saray artık büyük kanlı çatışmalara gebedir.
 
 
 

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler

©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.