29.11.2018 11:03 | Son Güncelleme:
AA

Mülteci çocuğa saldırı, İngiltere'yi sarstı!

Suriyeli çocuğun ağzına zorla su döküldüğü görüntüler ülkenin bir numaralı gündemi oldu, kurbanın kız kardeşinin de benzer saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

İngiltere’de saldırıya uğrayan Suriyeli mülteci çocuğun  kız kardeşinin de benzer bir saldırının kurbanı olduğu ortaya çıktı. 

Sosyal medyada yayılan videoda, bir İngiliz öğrencinin saldırdığı 15  yaşındaki Suriyeli erkek mülteci çocuğun kız kardeşinin de benzer saldırıya  uğradığını gösteren yeni bir görüntü ortaya çıktı.

Videoda, ağabeyi ile aynı okulda saldırıya uğrayan Suriyeli mülteci  kız çocuğunun bir grup öğrenci tarafından itilerek yere düşürüldüğü görülüyor.

Polisten yapılan açıklamada, olayın daha önce ihbar edilmediği ancak  videonun ortaya çıkmasıyla konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. 

'Kendimi hiçbir yerde güvende hissetmiyorum'

Önceki gün ortaya çıkan ilk videoda, “Cemal” adlı mülteci çocuğun 16  yaşındaki bir başka öğrenci tarafından yere yıkıldığı ve ağzına zorla su  döküldüğü görülüyordu.

Polis, saldırganın sorgulandığını ve nefret suçu kapsamında mahkemeye  sevk edildiğini açıklamıştı.

Öte yandan Cemal,  ITV televizyonuna yaptığı açıklamada, İngiltere’ye  geldiği günden bu yana taciz edildiğini söyledi.

Cemal, “Kendimi hiçbir yerde güvende hissetmiyorum, bakkala giderken  bile. Derslerime odaklanamıyorum, ev ödevlerimi yapamıyorum. Geceleri uyanıp  ağlıyorum.” diye konuştu.

Sosyal medyada yayılan videodan dolayı utandığını anlatan Cemal,  Birleşmiş Milletler mülteci programı kapsamında geldiği İngiltere’de ilk günden  itibaren ırkçılıkla karşılaştığını ve bu yüzden okula bile gitmek istemediğini  söyledi.

Cemal, “İngiltere’ye geldiğimde hayal kırıklılığına uğradım. Hayatım  daha güzel olacak, okulda derslerime çalışırsam geleceğim parlak olacak diye  düşünüyordum. Bunların hiçbirini başaramadım.” ifadelerini kullandı.

Cemal, maruz kaldığı tacizi yerel makamlara ve polise defalarca  ilettiğini ancak sonuç alamadığını da söyledi.

Yardım kampanyası başlatıldı

Cemal’e yardım için internet üzerinden başlatılan kampanyada da 24  saat içinde 115 bin sterlinden fazla bağış toplandı.

Cemal 25 Ekim'de İngiltere'nin kuzeyindeki Huddersfield kentinde okul  arkadaşının saldırısına uğramıştı. Saldırının gerçekleştiği okul Almondbury  Community'den yapılan açıklamada da olayın 'son derece ciddiyetle' ele alındığı  vurgulanmıştı.

İngiltere’de son yıllarda İslamofobi kaynaklı saldırılarda dikkate  değer bir artış yaşanırken, ülkede nefret suçlarını takip eden Tell Mama adlı  kuruluşun verilerine göre 2017’de bu türden 1200’den fazla saldırı gerçekleşti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy2