Muş

Yerel Haber
31 Aralık 2017 - 12:10

Muş'ta Türk Sanat Müziğine İlgi Artıyor

MUŞ (AA) - Muş'ta, kamu kurumlarında çalışan personel ve müzik öğretmenleri tarafından kurulan Türk Sanat Müziği korosu, yoğun ilgi görüyor.

Muş Valiliği tarafından 3 yıl önce 25 kişilik ekiple kurulan koroda şu anda 40 kişinin görev yapıyor.

Muş İbni Sina Anadolu Lisesi konferans salonunda hazırlık çalışmalarına devam eden koro üyeleri, Türk Halk, sanat ve pop müziğinden eserler seslendirdi.

Muş Alparslan Üniversitesi İslam Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olan ve Koro Şefliğini yürüten Ercan Ülger, yaklaşık 3 yıl önce Vali Seddar Yavuz'un talimatı doğrultusunda koroyu kurduklarını anlattı.

İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde Valilik Korosu olarak 3 yıldır faaliyet gösterdiklerini dile getiren Ülger, "Koromuz da katılım olarak baktığımızda öğretmen, emniyet personeli ve diğer kamu kuruluşlardan bir çok memur ve ev hanımları katılıyor. Şu anda nisan ve mayıs ayında yapacağımız konserler için hazırlık çalışmamıza başladık. Çalışmalarımızı profesyonel anlamda yapmaya çalışıyoruz.

Bağlama, gitar, ud şeklinde başladık. Daha sonra koromuza yeni gelen üyelerle birlikte kanun, klasik kemence, tambur, saksafon enstrümanlarımız dahil oldu. Amaç kültürümüzü buradaki insanlarımıza paylaşmaktır." diye konuştu.

Kuruluşundan bu yana koronun solistliğini yapan Emel Vatansever ise, ev kadını olduğunu belirterek, çocuklarının da sanatla ilgilendiğini ifade etti.

Sanat müziğine olan ilgisi nedeniyle koroya katıldığını aktaran Vatansever, "Ondan dolayı katıldım. Burada bilmediğimiz birçok kendi özümüze ait olan parçaları öğrendik. Notaları öğrendik. Eşim ve çocuklarımda müzikle ilgilendiği için arada evde fasıllar yapıyoruz." dedi.

Muş'un Konukbekler Beldesinde görev yapan müzik öğretmeni Betül Işık da, koroya yeni katıldığını, güzel konserler vermek için hazırlıklara ara vermeden devam ettiklerini vurguladı.


MuşYerel Seçim Sonuçları

Muş Hava Durumu

11°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.