Mersin

Yerel Haber
25 Mart 2016 - 17:53

MUSA EROĞLU’NUN SUSUZ KÖYÜ İÇİNİ SIZLATIYOR

IHA

Ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu, doğup büyüdüğü Mersin’in Mut ilçesindeki köyünün susuzluktan terk edilmesine çok üzüldüğünü söyledi.
Musa Eroğlu, adına açılan Musa Eroğlu Sevgi Parkı ve heykeli için, “Bütün sanatçı arkadaşlarıma yapılmasını istediğim şeylerden bir tanesi burada bana yapıldı. Başkanım, sağ iken beni onure etti. Bundan iyi daha ne olabilir ki. Hayatım boyunca aldığım en büyük ödül” dedi.
Musa Eroğlu’nun da doğup büyüdüğü Kumaçukuru köyünün, susuzluk nedeniyle terk edildiğinin hatırlatılması üzerine Eroğlu, "Mut’a 16 kilometre uzaklıktaki 40 haneli Kumaçukuru köyüm, uzun süredir devam eden kuraklık ve su sıkıntısının ardından köylülerim tarafından terk edildi. Doğup büyüdüğüm topraklar olarak öne çıkan köyde yaşayanlar, içme suyu ve sulama suyu olmadığı için köyü terk etmek zorunda kaldılar. Buna içim sızlıyor. Bizim köy Alevi köyü. Köyün ileri gelenleri 1950’lerde köye okul yapılacağında ’buradaki cemevine ve cemaate zarar verecek, okulu komşu ve sınırımız olan Bağcağız köyüne yapalım’ diyerek karşı çıkmışlardı. Size söylüyorum bu köyün suyu olsa nolur olmasa nolur. Küçük akıllıların ortasında toplandığın zaman tabii ki köyde olmaz" diye konuştu.
Köy için 20 kişiyi aradığını belirten Eroğlu, şöye devam etti:
"Bu köyün suyu da gelir elektriği de gelirdi. 20 tane bana imza verecek birilerini bulamadım. Hatta köylülerim bana en sonunda dediler ki senin çıkarın ne burada. Çok üzüldüm birbirine güvenmeyen insanlar hiçbir yere varamazlar. Belediye Başkanım Nebi Yılmaz’a, ’Benim köyüme bir oluk su getiriver’ desem inanın beni kırmazlar. 1 haftada su gelir. Bunun nasıl politikasını yaparız. Demek ki duruşta bir sakatlık var, ilişkide bir sakatlık var. Köyümüzün Gerit Yaylasına su araması yaptırdım ve suyu bulduk hemen köylülere buranın 50 bin lira masrafı var dedim. Bana sen bir çıkar kullanalım dediler. Hala yanlarındayım. Köylülerime yine kırgın değilim. Bugün bana 20 kişi suyu getirt köydeki arazilerimizi ekip dikeceğiz ve köyümüze döneceğiz desinler. Tüm gücümü kullanır ve en kısa sürede suyu getirtirim.”

MersinYerel Seçim Sonuçları

Mersin Hava Durumu

10°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.