Dünya
31.01.2011 - 00:46 | Son Güncelleme: 31.01.2011-0:53

Müslüman Kardeşler El Baradey’le birleşti

Mısır’da muhalefetin iki önemli unsuru Müslüman Kardeşler ve Nobel ödüllü Muhammed El Baradey, rejimle müzakerelerde ortak hareket etmeye karar verdi

Sitene Ekle

Mısır lideri Hüsnü Mübarek’in en güçlü rakibi olarak gösterilen eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey, Mısır’ın en kuvetli sivil örgütü Müslüman Kardeşler ve diğer muhalif gruplarla güç birliği yaptı.
Müslüman Kardeşler ve diğer muhalif hareketler, El Baradey’in müzakereci olarak tanınmasına karar verdiklerini duyurdular.
Bu kararın ardından ABDli yayın organı CNN televizyonuna konuşan El Baradey Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in, ulusal birlik hükümetinin önünü açmak için “bugün” istifa etmesi gerektiğini söyledi. Bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasını müzakere etmek için popüler ve siyasi vekaletinin olduğunu dile getiren El Baradey, “Yakında orduyla temas halinde olacağımı umuyorum. Birlikte çalışmamız gerekiyor. Ordu Mısır’ın bir parçası” diye konuştu. 

Halk akın etti
El Baradey daha sonra başkent Kahire’de olayların en şiddetli yaşandığı Tahrir Meydanı’na göstericilerin yanına gitti. Arabası ile meydana gelen Baradey’i, burada halk büyük bir çoşkuyla karşılayarak “Halk, rejimin devrilmesini istiyor” sloganları atmaya başladı. El Baradey’in meydana gelmesinin ardından buradaki göstericilerin sayısı da bir anda arttı.
El?Baradey meydanda “Artık yeni bir devir başlıyor. Doğru yolda ilerliyoruz. Gücümüz sayımız. Hepinizden sabırlı olmanızı istiyorum” dedi. Kalabalık bu sözlere “Halk cumhurbaşkanının devirmek istiyor! Kanımızı, canımızı feda etmeye hazırız” sloganlarıyla yanıt verdi.
Batı’nın gözünde aşırı İslam’ın sembolü olan Müslüman Kardeşler ile hayatının büyük bölümünü uluslararası kurumlarda çalışarak geçiren Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed el Baradey’in işbirliği ülkede kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla ilgili merak uyandırdı. 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıHangisi bir Cem yılmaz filmi değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi bisikletin bir parçası değildir?
    ©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.