İzmir

Yerel Haber
04 Ekim 2017 - 13:38

Muşmula, Elma Ve Armut Aynı Gövdede

IHA

Ödemişli Mehmet Kara, aynı ağaç kökünde üç meyve cinsini yetiştirerek dar alanda birçok meyve ağacı yetiştiriyor.
Evinin bahçesinde bulunan ağaçları aşılamak suretiyle aynı gövdeden birkaç meyve türü elde edebildiğini belirten Mehmet Kara, aşılama tekniği bilinirse, ortaya hem görsel açıdan zenginlik hem de az sayıda gövde ile çok sayıda meyve yeme şansı elde ettiğini söyledi. Zamanının büyük bölümünü bahçesinde geçirdiğini belirten Kara, evinin bahçesinin yeterli büyüklükte olmaması nedeniyle tek bir ağaç gövdesinden birden fazla meyve almak için böyle bir yönteme başvurduğunu anlattı. Tek ağaçtaki farklı meyveleri severek yediklerini dile getiren Kara, “Bu ağaçlar meyve kokteyli gibi. Tadında da herhangi bir değişiklik yok” dedi.


Ödemişli Ziraat Mühendisi Özkan Akgün, bir meyve ağacına, aynı türün birkaç çeşidi olmak kaydıyla aşılama yapılabildiğini söyledi. Akgün, aşı ağaçların cinsini iyileştirmek, daha iyi cins meyve almak için yapıldığını belirterek, “Bahçemize diktiğimiz bir meyve fidanı, aşılı değilse, büyüyünce yabanileşir; iyi cins meyve vermez olur. Dikilen fidandan yenebilecek, iyi meyveler almak istiyorsak, ya fidanı aşılatmalıyız, ya da önceden aşılı fidan almalıyız” şeklinde konuştu. Erik ağacına şeftali, kayısı, badem ve kiraz aşılanabileceğini belirten Akgün, “Ahlat ağacına armut, muşmula, elma ve ayva aşılanabilir” dedi.

Etiketler: İzmir Haberleri
İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

18°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.