Alexis şike mi yaptı?

Kritik
Mustafa Anıklı KritikTüm Yazıları
24 Nisan Pazar 2016

Eğri oturup doğru konuşalım; Alexis Delgado'nun Akhisar Belediyespor karşısında yaptıklarını, rakipten biri yapsa ne derlerdi?

Mesela Douglao... Ellerini havaya kaldırıp, "Teslimim" diye penaltıya neden olsa, ardından da amatör kümede bile zor görülen bir kaleci anlaşmazlığıyla rakibe üçüncü golü hediye ederse... İsmail Köybaşı, geri pasıyla Rodallega'ya gol için zemin hazırlarsa...

Ya Tolga Zengin dediğimiz tecrübe abidesine ne demeli? Üçüncü golde Alexis ile yaptığı kötü organizasyon.... Ya son dakikada Soner'e verdiği asist... Allah'a şükretsin ki top direkle buluştu. Ya gol olsaydı? Bunların hepsini alt alta topla, üst üste koy; Manisa'dan çıkan bir puanı "avanta" olarak kenara koy!

Beşiktaşlı dün 94 dakika içinde ömründen 94 gün verdi. İki kez öne geç, ardından mağlubiyetle buluş. Sonradan da beraberliğe şükret. Yanlışı yapan da onlardı, doğruyu bulan da... Eğer bu karşılaşma puansız olsa vur başını taşlara! Bu maçta yaşananlara "heyecan" demek mümkün değil; resmen taşikardi!

Şenol Güneş, öyle değişiklikler yaptı, öyle takımla oynadı ki, "Hoca ne yapıyor?" dememek elde değildi. Serdar Kurtuluş çıkarken, Olcay Şahan sağ beke geçti. "Bu ne arıyor?" derken, bu kez "gecenin kahramanı" Alexis Delgado çıktı, yerine Kerim Frei girdi. Ama biri daha sonradan içerideydi ki, maçın kaderini çizdi.

Cenk Tosun... Her zaman Beşiktaş'ın emrinde, her zaman gücü yerinde... Beşiktaş, Akhisar deplasmanından puanla dönüyorsa, önce Allah'a, sonra Cenk'e dua etmeli...

Karşılaşmanın en güzel yanı, tempo, ritm ve pozitif futbol rüzgarıydı. İki takım da istedi, iki takım da hata yaptı, iki takım da galip gelebilirdi. Fakat ikisi de çirkinleşmedi, çirkinleştirmedi. Taraflı tarafsız, seyreden herkes için akıllardan çıkmayacak bir maç yaşandı.

Bu bir puan Beşiktaş için çok şeydi. Eğer yenilmiş olsa, kalan haftalarda bir beraberlik opsiyonunu unutacaktı. (Fenerbahçe yenerse tabii ki...) Ama şimdi, şampiyonluk yolundaki rakibinin ne yapacağına bakmadan yoluna devam ediyor.

Beşiktaşlı için şükür ki şükür!

canlı skor
  • Kosovo-Bulgaristan21:45
  • Karadağ-İngiltere21:45
  • Lüksemburg-Ukrayna21:45
  • Portekiz-Sırbistan21:45
  • Türkiye-Moldova19:00
  • Andora-Arnavutluk21:45
  • Fransa-İzlanda21:45
  • Norrkoping-Rosenborg14:00
  • Çin-Özbekistan09:30
Tüm maçlar için tıklayın