Niğde

Yerel Haber
30 Mart 2017 - 17:40

Mustafa Sarıgül Niğde'de Vatandaşlarla Buluştu

IHA

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, referandum çalışmaları kapsamında Niğde’ye geldi.
Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ulukışla ilçe meydanında vatandaşlarla buluştu. Meydanda Referandum ile ilgili konuşan Sarıgül, AK Partili seçmenlerden referandum tercihlerini bir kez daha düşünmelerini istedi. Sarıgül, "Kardeşliği, barışı istiyorsak bu sistem bütün demokratik dünyanın istediği sistemdir. Almanya’da, İsveç’de, İsviçre’de bu sistem devam ediyor. Getirilmesi gereken sistem sadece Afganistan, Pakistan, Kazakistan’da bakın Suriye’de bu sistem vardı. Suriye nereye gitti. Suriye neden böyle oldu tek adam nedeniyle bu hale geldi. Süleyman Demirel, Erbakan Hoca, Bülent Ecevit bu sistemle geldi gitti. Bu sistemle bu güne kadar hiçbir problem yoktu. Esnaf arkadaşlarımızdan ve özellikle AK Parti’ye oy veren vatandaşlarımıza çağrım bir kere daha düşünsünler lütfen" dedi.

"Ömer Halisdemir her zaman kahraman olarak anılacak"
Sarıgül, 15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir’in Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesinde bulunan mezarını ziyaret etti. Mezara karanfil bırakarak dua eden Sarıgül, ‘‘Ömer Halisdemir hepimiz için bir örnektir. Demokrasimizin gelişmesi için hainlere büyük bir cevap vermiştir. İktidarları beğenirsiniz, beğenmezsiniz. İktidarların gitme yolu sandıktır. Sandığın dışında iktidarları hiçbir şekilde göndermek asla ve asla doğru değildir. 12 Eylül darbesinden çok şeyler çekmiş olan bir arkadaşınızım, askerlerin ne kadar yanlış yaptığını ve ülkemizi nerelere götürdüğünü gören bir vatandaşınızım. Ömer Halisdemir bu vatanda demokrasimizin, bağımsızlığımızın özgürlüğümüzü yaşaması için kendi hayatını feda etmiştir. Halisdemir demokrasi kahramanı olarak her zaman anılacaktır" diye konuştu.

"Siyasi bir parti çalışması değil"
Sarıgül, Kemerhisar belde meydanında vatandaşlarla buluşmasından sonra CHP Niğde İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyaret sonrası basın toplantısında konuşan Sarıgül, tüm ülkenin bir kararda buluşarak sivil anayasa yapılması gerektiğini vurguladı. Sarıgül konuşmasında şunları söyledi:
"Bugün burada il merkezimizdeyiz ama burada siyasi bir parti çalışması için yokuz. Toprağımıza bayrağımıza sahip çıkabilmemiz için bütün yurttaşlarımızın bir arada yaşayabilmesi için ilerde yaşayabileceğimiz bir anayasayı yapmak istiyoruz oldu bitti anayasamızın ülkemize hiçbir faydası olmaz. Kardeşlik ve barışın anayasası olması lazım. Dünyadan kopmamak için toplumsal bir anayasa olması lazım. Devletin siyasallaşmaması için gelecekte güzel bir anayasa yapılması lazım. Bağımsız yargı için bir anayasa yapılması lazım. Avrupa Birliğinden yana mı, İran’dan yana mı, düşüncesinin ortaya çıkmadığı bir anayasa yapılması lazım. Yurttaşlarımızın yüzde yüzünü kucaklayacağımız bir anayasa yapılması lazım. Gerginliğin biteceği bir anayasa yapmamız lazım. Kinden ve nefretten uzak toplumsal bir anayasa yapmamız lazım. Sevgi ve barış dönemlerinin başlayacağı bir anayasayı mutlaka yapmamız lazım. Bütün yurttaşlarımın bu mübarek kandil gününde en doğru kararı inşallah kendileri versinler. Ve bu verecekleri karar çocukları için inşallah çok hayırlı bir karar olur. Bir anayasanın toplumsal bir uzlaşma olmadan çıkmasını doğru bulmuyorum. Bunu gerçekten üzüntüyle karşılıyorum. Keşke bir seçime gidilmeden önce bir uzlaşma sağlansaydı. Kaldı ki partimiz bu konuda çok önemli adımlar attı. Ama ne yazık ki gerekli ilgili göremedi. Ben yaptım oldu mantığı doğru değildir. Bu anayasa 12 Eylül anayasasıdır. Bu anayasa değişmelidir. Ama tüm siyasi partileri sivil topluma sorularak değiştirilmedir. Parlamentonun bay pas edilmesi mantığı doğru değildir. Başbakanlığın kaldırılması doğru bir mantık değildir. 12 Eylül’den önce parlamento ve senato hem de cumhurbaşkanı vardı. Parlamentonun gözünden kaçan bir şeyler varsa parlamento o yasalar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın mutsuzluğu ile iliği ise millet adına düzenleme yapıyordu. Siz parlamentoyu kaldırıyorsunuz dışarıdan bakan atıyorsunuz. Sivil atanan bakan Niğde deki yurttaşlarımızın dertlerini bilemez. Dışarıdan atanan bakan milletvekillerinin telefonlarına bile çıkmaz çünkü onun tuzu kurudur. Bu oylamanın sonucu hayır da olsa hemen pazartesi günü sivil anayasa yapmak için yollara düşmek lazım. Bunun için de toplumsal uzlaşma aranması lazım."

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.