09.08.2018 18:30 | Son Güncelleme:
AA

Müthiş rakam! 3 yılda 2 bin ton toplandı

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar Boyacılar, Türkiye'de geçen yıl 730 ton atık pil toplanırken, 3 yılda toplanan pil miktarının 2 bin tonu aştığını bildirdi.

Boyacılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TAP'ın atık pillerin  toplanması, taşınması ve bertarafına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca  yetkilendirilmiş tek kuruluş olduğunu ifade etti.

Atık pillerin çevreye verdiği zarar nedeniyle toplanması yönünde  çalışmalar yürütüldüğünü her geçen yıl toplanan atık pil miktarının arttığını  anlatan Boyacılar, 2007 yılında sadece 225 ton olan yıllık atık pil toplama  miktarının 2017 yılı itibariyle 730 tona yükseldiğini belirtti.

"BU RAKAMLARA ULAŞMAMIZDA OKULLARIN OLAYI ÇOK BÜYÜK"

"Türkiye'de geçen yıl 730 ton atık pil toplanırken, son 3  yılda  toplanan pil miktarı 2 bin tonu aştı." diyen Boyacılar, şöyle devam etti:

"Bu rakamlara ulaşmamızda okulların payı çok büyük. Öğrencilerimizin  artan duyarlılığı ve hatta ailelerini de bu konuda uyarması sonucunda geçen yıl  toplam atık pil miktarının yaklaşık yüzde 40'ını okullardan topladık. Bu da 325  ton demektir. Atık pil konusunda her yıl artan bir duyarlılıktan söz etmek  mümkün, zaten bunun için de eğitimlerimiz ve kampanyalarımız kesintisiz devam  ediyor. Eğitim ve kampanyalarımıza katılan belediye ve okul sayısı da her yıl  artış gösteriyor. Samsun'da okullarımız çok başarılı değil, bu ders yılında  sadece 2 ton 85 kilo atık pil topladılar, bu bir yıl önce 1 ton 761 kiloydu. Ama  gerek okullar gerekse il bazında baktığımızda Samsun'un potansiyeli ile  karşılaştırılamayacak bir durum ortaya çıkıyor. Samsun potansiyelinde bir şehrin  en az 20 ton atık pil toplaması gerekirken bu miktar sadece 4 ton."

"EN ÇOK ATIK PİLİ BÖLGE OLARAK MARMARA'DA TOPLUYORUZ"

En çok atık pilin İstanbul'dan toplandığını, İstanbul'u sırasıyla  Ankara ve Kocaeli'nin takip ettiğini aktaran Boyacılar, şunları kaydetti:

"Atık pillerin toplama miktarlarının arttırılması ve toplama  işlemlerinin verimli bir şekilde sürdürülmesini sağlamak üzere Samsun Büyükşehir  Belediyesi ile de çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Şu ana kadar Türkiye  çapında büyükşehir, il, ilçe ve belde olmak üzere toplam 650 belediye ile iş  birliği halindeyiz, bu sayı her gün artıyor. Belediyelerin yanı sıra  teknomarketler, zincir marketler, bakanlıklar, organize sanayi bölgeleri,  okullar, Diyanet İşleri, Silahlı Kuvvetler, oteller, Emniyet Genel Müdürlüğü ve  PTT de bizimle iş birliği yapan kuruluşlar arasında. En çok atık pili bölge  olarak Marmara'da topluyoruz, burada İstanbul tabii ki itici güç."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0