Mersin

Yerel Haber
18 Şubat 2015 - 17:13

MUTLULAR "ÖZGECAN" İÇİN YÜRÜDÜ

IHA

Mersin’in Mut ilçesinde Mutlu Kadınlar Platformu’nun organizasyonuyla yüzlerce vatandaş "Özgecan Aslan" için yürüdü.
Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Özgecan Aslan için Cumhuriyet Alanı’nda bir araya gelen yüzlerce kadın ve erkek, Atatürk Bulvarı’ndan Hükümet Konağı önüne kadar yürüdü.
Yürüyüş esnasında "Tecavüz ve cinayete sessiz kalma, susma sustukça sıra sana gelecek, erkek şiddeti son bulsun, bağır herkes duysun, kadın şiddetine hayır, kadına kalkan eller kırılsın” gibi sloganlar atıldı.
Yürüyüşe esnaf ve yoldan geçen vatandaşlar tarafından ıslık ve alkışlarla destek verdi. Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalık burada bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Özgecan Aslan ruhuna Fatiha okundu.
Mutlu Kadınlar Platformu adına konuşan Burcu Savur, vahşice katledilen Özgecan ve tüm tecavüz mağdurlarına, çocuk tacizlerine ve istismarlarına devlet destekli erkek şiddetine ’dur’ demek için, toplandıklarını söyledi. Savur, ”Dilimiz, rengimiz, etnik kökenimiz, inancımız, statümüz, yaşımız, farklı olabilir. Ama maruz kaldığımız sömürü baskı ve şiddet aynıdır. Bizi yok sayan, emeğimiz ve bedenimiz üzerine çöreklenen bu erkek hegemonyasını, eşitliğin değil adaletin savunulması gerektiğini söyleyenlerin adaletini reddediyoruz. Mutlu kadınlar platformu olarak, bu zülüm, işkence, bu karanlık dünyanın karanlık yüzleri çekin ellerinizi üzerimizden. Canımıza kıyanları, bedenimizi yakanları şiddetle kınıyoruz. Kadına yönelik sömürüyü tacizi, tecavüze ve şiddete karşı kadın erkek omuz omuza, yaşamın her alanında mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.
Yapılan konuşmanın ardından anıt önündeki Özgecan Aslan’ın fotoğrafına çiçekler bırakıldı.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.