18.02.2013 02:30 | Son Güncelleme:
YASEMİN BAY

Müzayede ‘Devrim’ dedi

Haftalardır sanat dünyasının konuştuğu müzayede dün The Sofa Otel’de gerçekleşti. Maçka Mezat’ın düzenlediği müzayedede en pahalı satış Nejad M. Devrim imzalı tabloların oldu

Maçka Mezat tarafından dün düzenlenen ve Santralistanbul koleksiyonundan yapıtların da satışa sunulduğu müzayede oldukça kalabalık geçti. Bir dönem Fransız televizyonunda sunuculuk yapmış olan Kerem Topuz’un yönettiği müzayedeyi pek çok kişi ayakta izledi.
Kerem Topuz müzayedeye başlamadan önce Santralistanbul koleksiyonuna bağış yoluyla girmiş olan dört eserin satıştan müzenin talebi doğrultusunda çekildiğini belirtti. Zaten bu açıklama bekleniyordu; Santralistanbul bu eserleri satışa sunmayacağını önceki gün belirtmişti.

Nejad Melih Devrim’e ilgi
150 eserin satışa sunulduğu müzayedenin en beklenen eseri Nejad Melih Devrim imzalı “Soyut Kompozisyon”du. Santralistanbul koleksiyonundan gelen eser 800 bin TL’den satışa çıktı; 1 milyon 400 bin TL’ye alıcı buldu. Yine Santralistanbul koleksiyonundan satışa sunulan Nejad Melih Devrim tablolarından beyaz ağırlıklı “Soyut Kompozisyon”u 1 milyon 300 bin TL, 41 lot numarasıyla sunulan çıkan “Soyut Kompozisyon” 1 milyon 100 bin TL’ye satıldı.
Satışı merakla beklenen bir diğer yapıt Yüksel Arslan’ın “Kapitalin Güncelleştirilmesi”ydi. 1978 tarihli eser 100 bin TL’den müzayedeye çıktı; 500 bin TL’ye satıldı. 

‘Eserleri kendim çektim’
Müzayede sonrasında konuştuğumuz Maçka Mezat’ın sahibi Ahmet Utku eserleri Santralistanbul’un kendisinin çektiğini belirtti.
Utku Nejad Melih Devrim’in 1 milyon 400 bin TL’ye satılan eserinin özel bir koleksiyona gittiğini belirterek “Çok önemli, özel ve sanıyorum halka açılacak olan bir koleksiyon tarafından satın alındı” dedi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler