Müzik dünyasında Aralık 2018 raporu

2018 yılını geride bıraktığımız şu günlerde son ayda beni heyecanlandıran çalışmalardan bahsettim.

Müzik dünyasında Aralık 2018 raporu

Gülşen’in sürpriz ters köşesi

 

Son albümünü 2015 yılında çıkarmasına rağmen Gülşen bir şekilde gündemde kalmayı sürdürüyordu. Ama artık gerçekten bir şeyler yapması gerekiyordu. Neyse ki sosyal medya hesabından “7 Aralık’ta bir şeyler olacak” notuyla bir paylaşım yaptı. O gün DMC etiketiyle servis ettiği yeni teklisi 'Bir İhtimal Biliyorum' ile Gülşen, 3.5 yıllık suskunluğunu nihayet bozdu. Sözü ve müziği kendisine, düzenlemesi Ozan Çolakoğlu’na ait çalışma, hepimizi şaşkına çevirdi. Gülşen’in hiç tarzı olmayan bir sound ile karşılaşınca şaşırdık. Yorumlarda, "Acaba Dipsiz Kuyum'un yerine mi oynuyor?" diyenleri bile gördüm. Tabii bu şarkı buzdağının görünen kısmı... Bir an önce yeni albümünü çıkartsa da işin aslını anlasak, doya doya dinlesek, sindirsek...

 

Sertab Erener’den yeni tekli: Belki De Dönerim

Türk pop müziğin tartışılmaz en iyi yorumcularından Sertab Erener, kendi müzik şirketi Kala Müzik'ten çıkardığı 'Belki De Dönerim' ile karşımıza çıktı geçen haftalarda. Sözleri Can Bonomo'ya, müziği Emre Kula ve Sertab Erener'e, düzenlemesi de Emre Kula'ya ait bu çalışmayla akustik rock diyebileceğimiz bir tarza büründü. Kulağa doyurucu gelen sound, adeta Kırık Kalpler Albümü'ne selam çakıyor. Şarkının hem saf akustik hem de alternatif versiyonlarını da dinlemeyi unutmayın.

 

Ünlü oyuncudan ilk albüm

 

 

Geçen yazımda Farah Zeynep Abdullah'tan bahsetmiştim. Bu ay Gökçe Bahadır da albüm çıkaran oyuncular kervanına dahil oldu. Aykut Gürel'in prodüktörlüğü üstlendiği ilk albümü 'Presents Aykut Gürel'i DMC etiketiyle yayınlayan Gökçe Bahadır, daha önce akustik videolar ve proje albümlerinde de ufak ufak bir şeyler söylemişti. Evet, iyi şarkı söylüyor ama üzerine giderse müzikte ciddi anlamda bir kimlik yaratabilir diye düşünüyorum. Oyunculuğu geri plana iter mi; önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Çıkış şarkısı Fikret Şeneş imzalı 'Sana Doğru' iTunes'ta ama albümün tamamını 19 Aralık'ta dinleyeceğiz.

 

90'lar geri mi dönüyor?

 

90'larda 'abajur kız' diye lanse edilen Bendeniz, 'Best Of Vol 1' proje albümüyle müzik dünyasına geri döndü. Hit olmuş şarkılarını sahne sounduyla harmanlayıp sunan sanatçı, hem o yılları yad ediyor, hem yeni nesile bu şarkıları sevdirmeye çalışıyor. Sizce bu doğru mu? Bence hem doğru hem de yanlış. Ben artık Bendeniz'in yeni şarkılardan oluşan bir albüm çıkartmasından yanayım. Benimle de aynı fikri paylaşanlar da olacaktır. Risk mi almak istemiyor, yoksa zamanı mı var? 

instagram.com/furkancanhazar
twitter.com/fcanhazar
furkancanhazar@gmail.com  

Bu makaleye ifade bırak