Müzik dünyasında bu yazın galibi kim olacak?

İzel'in 7 yıllık suskunluğunu bozduğu yeni albümü 'Kendiliğinden Olmalı', Hadise'nin yepyeni video klibi 'Aşk Dediğin' ve önümüzdeki günlerde yayınlanacak yeni çalışmalar... Bakalım bu yaz en çok kim dinlenecek?

Müzik dünyasında bu yazın galibi kim olacak?

7 yıl sonra gelen albüm: 'Kendiliğinden Olmalı'

 

 

90’lı yılların unutulmaz kadın vokallerinden olan İzel, 7 yıl aradan sonra “Kendiliğinden Olmalı” isimli yeni albümüyle ortamlara geri döndü. Tabii bu dönüş biraz sancılı ve heyecanlı oldu.

2012’de yayınladığı 'Aşk En Büyüktür Her Zaman' isimli albümü ile epey talihsizlik yaşayan İzel, çıkış şarkısıyla albümü yerle bir etmişti. Ama gerçekten, o şarkı da neydi yahu? “Hadi başka kapıya pis Drakula” gibi sözler ona hiç yakışmamıştı. 

'Kendiliğinden Olmalı' ise İzel için çok önemli bir albüm. Yayınlamadan önce, önden bir şarkı servis etti bize: 'Bizim Ağaç'. Sözlerini Meral Turan’ın yazdığı, müziği Gökçer Turan’a, düzenlemesi Serdar Ayyıldız’a ait olan bu şarkı, İzel’den duymayı özlediğimiz cool ve yumuşak vokalini içeriyor. 

Klipte giydiği yeşil elbise, sosyal medya büyük ses getirdi. "Bülent Ersoy görmesin", "Gözümüz kanadı" gibi yorumlar döndü. Yahu daha ne yapsın kadın? İstediğini giyer, kime ne? Görüntüye değil, sese odaklanın derim ben. 

Albümün geneline bakarsak; A1 olan 'Saçmalık' adlı şarkıda, yeniliğe yeşil ışık yakan bir İzel imajı sezdim. Aurası çok başka. 'Daha Ne Kadar', 'Bırakın', 'Yerine Sevemiyorum' albümü parlatan diğer şarkılar. "Özlenen İzel imajı geri geldi mi?" konusunda kafalarda soru işaretleri varsa söyleyeyim: Bu dönüş hem bize hem de İzel'e iyi geldi bence. 

 

Hadise "Hadise" yaratmaya devam ediyordu!

 

 

Hadise'yi uzun süredir müzik çalışmalarında görmüyorduk. Son albümü Şampiyon'u Haziran 2017'de çıkarmıştı. "Şampiyona şeker geliyo" falan, tuhaf bir parçaydı. Neyse ki araya 'Sıfır Tolerans'ı ekledi. Ama gelin görün ki bu parçanın klibi de RTÜK'ten veto yedi. Hatırlarsanız Hadise bu olaya çok sert bir cevap vermişti. Akabinde kapalı, büyük mont gyerek 'Farkımız Var'a klip çekti ve derin bir sessizliğe gömüldü. 

Geçen günlerde ise yeni bir klip müjdesi verdi sayfasından. "Acaba yeni bir şarkı mı yoksa albümden bir klip mi?" diye merak ettik. Albümdenmiş... 'Aşk Dediğin'e siyah-beyaz, cool, estetik bir video klip geldi. Sözü ve müziği Zeki Güner'e, düzenlemesi Serkan Ölçer'e ait olan şarkının klibi, Şenol Korkmaz imzalı.

Latin ezgileriyle düzenlenen çalışma, epey kıyıda köşede kalmıştı. Şimdi PR çalışmasını çok başarılı yapıyor. Ben bu kadar işine bağlı, yaptığının arkasında duran bir sanatçı daha görmedim. Ha yapan var mı, var ama bu kadar değil... Bence bu gazla 'Telefon Rehberi'ne bile klip çeker Hadise.

 

Yeni neler geliyor?

 

 

  • Berkay, 90'lı yılların popüler şarkıları yorumladığı yeni albümünü çıkarmak üzere. Kenan Doğulu, Mustafa Sandal ve Ercan Saatçi'nin kült olmuş şarkılarından oluşan 'İz', 31 Mayıs'ta çıkıyor.
  • İrem Derici de '90'lar Pop' ismiyle yeni bir albüm yayınlayacak. Bitmek üzereymiş.
  • Ece Seçkin bu yazı boş geçirmeyenlerden. Vazgeçilmezi olan Ayşen & Kemal Şimşekyay ve Ozan Doğulu imzalı 'Geçmiş Zaman' ile yeni albümünün sinyalini verecek. 
  • Simge 2019 yılı içinde bir tekli yayınlayacak. "Bu yıl oynatacağım sizi" diye bir iddiası var. Bekleyip görelim.
  • Ersay Üner'in ilk albümü geliyor. 
  • Burcu Güneş'ten 'Ufo' adlı ilginç bir şarkı geliyor. 

 

furkancanhazar@gmail.com

Bu makaleye ifade bırak