N'golo Kante saha dışında neden utangaç bir beyefendiye dönüşüyor?

Hani sorunlu futbolcular için kullanılan klişe bir kalıp var ya, "Saha dışında görseniz şeker gibidir" diye. N'golo Kante bu savunmaya tam anlamıyla uyan utangaç, mazbut ve kendi halinde bir adam. Bunu bakışlarından, hareketlerinden ve her halinden anlayabiliyorsunuz. Fransa Milli Futbol Takımı'nın son düzenlediği yemek organizasyonundaki hallerinde de bunu tekrar görüyoruz.

N'golo Kante saha dışında neden utangaç bir beyefendiye dönüşüyor?

Yemekte neler oldu?

Yemekte neler oldu?

Son dünya şampiyonu Fransa, diğer tüm milli takımlar gibi liglerde verilen milli maç arası için toplandı. Futbolcuların ve teknik heyetin katıldığı akşam yemeğinde takım içerisindeki uyumu ve sinerjiyi gösteren anlar yaşandı.
 


Futbolcular, Benjamin Lecomte'un ilk kez milli takıma çağrılmasını coşkulu ve eğlenceli biçimde hep bir ağızdan Çav Bella söyleyerek kutladı. Utangaçlığı ve mahcup halleriyle tanınan N'golo Kante ise her zamanki gibi büyük hareketler yapmadan, tebessümle etrafı izledi. Zaten devamlı tebessüm eden utangaç, efendi bir adamdan söz ediyoruz. Şarkı bitiminde sakince alkışlayarak arkadaşlarına eşlik eden Kante'nin bu hallerine tüm arkadaşları alışmış durumda.

Dünya Kupası'nı almaya bile utanmıştı

Dünya Kupası'nı almaya bile utanmıştı

2018 Dünya Kupası'nı kazanan Fransa Milli Takımı'nın bel kemiği olan Kante, final maçından sonraki kupa seramonisinde de çekingen halleriyle dikkat çekmişti. Tüm takım sırayla kupayı alıp kameralara poz verirken Kante utandığı için uzun süre kimseden kupayı isteyemedi ve arkada bekledi. En sonunda takımdaki yakın arkadaşı N'zonzi onun kişiliğini bildiği için durumu fark edip kupayı ona götürdü ve Kante ancak bu şekilde kupayla fotoğraf çektirebildi.

 


Bu kadar naif, mahcup ve kendi halinde bir adamın saha içinde nasıl canavara dönüştüğünü anlamak güç. Tabii canavardan kasıt çirkeflik değil; yılmayan, sert ve deli gibi güçlü bir oyuncu olması. 

Çocukken de farklı değilmiş

Çocukken de farklı değilmiş

N'golo Kante'nin çocuk yaşlarda çekilmiş bir fotoğrafı var. Dünya Kupası sonrasında da çok konuşulmuştu. Dünya Kupası'nı istemeye çekinen Kante, çocukken de kazanılmasında emeği bulunan bir kupaya uzaktan bakmakla yetiniyor. Takım arkadaşları gönlünce, hunharca kupaya uzanırken yaşıtlarına göre minicik olan o utangaç ve küçük Kante, hala aynı Kante.

Takım arkadaşlarının onun için yaptığı şarkı

Takım arkadaşlarının onun için yaptığı şarkı

N'golo Kante bu kadar mütevazı ve utangaç davrandıkça takım arkadaşlarının daha da dikkatini çekmiş olmalı ki ona hakkını vermek ve ihya etmek için bir şarkı bestelemişlerdi.
 Arjantin maçının ardından bestelenen ve şampiyonluk kutlamalarında da söylenen N'golo Kante şarkısının sözleri şöyle:

"O iyi, o kısa, N’Golo Kante; o Leo Messi’yi durduran kişi"
 

Zorluklar herkese farklı yansıyor

Zorluklar herkese farklı yansıyor

N'golo Kante, Mali asıllı bir Fransız. Çocukluğundan beri futbola olan ilgisinin yanı sıra geçim zorlukları nedeniyle 7 yaşında babasıyla Paris'te sokakları temizliyor ve çöp topluyordu.

11 yaşında babasını kaybeden Kante, futboldan kopmadı ama yaşıtlarına göre çok kısa olmasından ötürü de kaygılıydı ve futbolcu olamama ihtimaline karşın muhasebe okudu. Eğer bu utangaç ve mütevazı adam yeteneklerini sergileme şansı bulamasaydı şu an çocukluğundaki gibi zorluklar içerisinde yaşıyor olabilirdi.

Hayatındaki zorluklar ve fiziki dezavantajlar ona utangaçlık, göz önünde olmak istememe ve mütevazılık olarak yansıdı. Para ve şöhretin kimde, nasıl bir etki bırakacağı değişebiliyor. Sonradan görme, şımarık ya da egoist birine de dönüştürebiliyor; iyi, kısa ve Messi'yi durduran ama buna rağmen kupayı istemeye çekinen birine de!

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak